V službi kljub sklepu o prepovedi

Alpsko smučanje: Vlado Makuc po aferi Vanessa Mae še z vsemi pooblastili.

Objavljeno
21. avgust 2014 16.40
Slovenija,Kranjska gora,11.03.2012 Vlado Makuc.Foto:Matej Druznik/DELO
Mojca Finc, šport
Mojca Finc, šport

Ljubljana – Alpski smučarji so vajeni burnih pomladi na Smučarski zvezi Slovenije (SZS). Letošnja se je zavlekla še v pozno poletje. Včeraj so imeli rok za podpis pogodb, ki jih zavračajo zaradi visokih samoprispevkov. Zanimivo, s tekmovalci jih usklajuje Vlado Makuc, ki kljub sklepu o štiriletni prepovedi delovanja v smučanju zaradi afere Vanessa Mae na SZS še vedno deluje z vsemi pooblastili.

Makuc je opravljal vlogo glavnega sodnika na spornih januarskih olimpijskih kvalifikacijah pop violinistke na Krvavcu in bil eden od štirih najbolj odgovornih za to smučarsko sramoto, pretkano s kršenjem pravil in ponarejanjem listin. Zloraba zaupanja in škodovanje ugledu SZS naj bi mu odnesli naziv prvega moža v stroki, ki ga je prejel na alpskem zboru pred dvema mesecema. »Od izjave, ki jo je medijem izrekel direktor zveze (Jurij Žurej, op. a.), je moj status enak, kot je bil, uradno se ni spremenilo nič. Zaradi funkcionalnosti panoge delujem, dokler se zadeve ne razčistijo in se ukrep ne izvede v celoti,« je ob odhodu ekipe za hitre discipline v Čile pred sedežem SZS v Podutiku medijem pojasnjeval Makuc. »Moje glavne obveznosti so zagotavljanje nujnih finančnih sredstev za izvedbo programov, dogovori z opremljevalci, skrb za izvajanje programov – v veliko pomoč sta vodji obeh reprezentanc –, ta čas se največ ukvarjam s pogodbami tekmovalcev,« je nizal svoje naloge.

Zaradi sprejetega sklepa izvršnega odbora SZS o štiriletni prepovedi dela v smučanju bi pričakovali, da je njegovo ime izbrisano s seznama delujočih na SZS. Ker je direktor zveze Žurej na dopustu, smo za pojasnilo, zakaj je Makuc še vedno na položaju, vprašali predsednika alpskega odbora in zbora Dušana Goriška. »Makuc ima pogodbo s SZS. Jaz ga ne morem izključiti,« je povedal Gorišek.

Medtem ko se na SZS spet zapleta, smučarke nabirajo snežno kilometrino v Argentini, Tina Maze pa je v Čilu, kamor je včeraj odpotovala moška ekipa za hitre discipline. Med njimi so tudi tisti, ki pogodb do včeraj, ko je bil rok za podpis, tega niso storili. »Od 26 reprezentantov jih je 15 podpisalo dokument,« je statistiko predstavil Makuc. V prihodnjih dneh naj bi jih podpisali še drugi, problem so le štirje, s katerimi se še pogovarjajo in usklajujejo. »Programa, kot je zastavljen, brez samoprispevkov ne bomo mogli izpeljati. V interesu vseh, tudi sponzorjev in opremljevalcev, je, da se pogodbe podpišejo,« je poudaril. Ko smo vprašanje po sankcijah za tiste, ki bodo vztrajali pri svojem, zastavili še Gorišku, je dejal, da »kdor jih ne bo podpisal, ne bo v programu panoge«.


Po zadnjih dogovorih bodo tekmovalci s statusom A v blagajno SZS prispevali po 2000 evrov, tisti s statusom B in C po 3500 evrov. A pozor! Zneske bodo vsi reprezentanti morali vplačati do sredine novembra, po tem pa bodo stroške plačevali sproti in »tako imeli boljši pregled nad porabo sredstev«, kot je dejal Makuc. Smučarji brez statusa, ki naj bi po prvih zahtevah v malho SZS prispevali po 9000 evrov, bodo z dogovorom o kritju dejanskih stroškov privarčevali vsaj dva tisočaka.