St. Moritz – Ženski veleslalom za naslov svetovne prvakinje se je razpletel po scenariju svetovnega pokala. Kolajne so osvojile prve tri veleslalomistke s svetovne lestvice (brez poškodovane Lare Gut). Tessa Worley zlato, Mikaela Shiffrin srebrno in Sofia Goggia bronasto. Na vrhu so bile tudi Federica Brignone, Manuela Mölgg in Ana Drev.
Smučarka iz Šmartnega ob Paki je osvojila 7. mesto, kar je njena najboljša uvrstitev na velikih tekmovanjih. Do včeraj je bilo to 9. mesto na olimpijskih igrah v Torinu 2006 oziroma 10. v Schladmingu 2013.
»Na svetovnih prvenstvih favoritke tvegajo več kot v svetovnem pokalu, zato je zelo težko osvajati kolajne. Letos sem bila sicer v drugem položaju kot pred štirimi let v Schladmingu, kjer nisem bila med sedmerico najboljših, prav tako pa nisem bila še na zmagovalnih stopničkah. Od tretjega mesta sem bila precej oddaljena, tako da si nimam česa očitati. Želela sem več, a moram biti zadovoljna s sedmim mestom, saj je bila kakovost smučanja tekmic visoka. V tej sezoni smučam konstantno dobro, saj sem vseskozi v deseterici, razen takrat, ko naredim napako. Ne vem še, kje je preskok za zmagovalni oder, menim pa, da je zelo blizu. Tessa Worley je zasluženo zmagala. Večkrat sem že dejala, da se mi zdi edina popolna veleslalomistka med nami. Mislim, da se nisem zmotila,« je povedala o sedmem nastopu na svetovnih prvenstvih 31-letna Drevova, ki je za zmagovalko zaostala za 1,07 sekunde.
Pravo erupcijo zadovoljstva je doživela Sofia Goggia. Po dveh zamujenih priložnostih v smuku in alpski kombinaciji je vendarle osvojila kolajno. Na prvi progi je naredila napako, na drugi pa je bila Shiffrinova precej boljša. »Ko sem prismučala do zadnjih treh vrat pred ciljem, sem s spraševala, bo to dovolj? Ko sem v cilju videla, da sem zaostala le za Shiffrinovo, sem zajokala od sreče,« je priznala Italijanka.
Enako zadovoljna je bila Američanka. »Če bi me vprašali pred dvema letoma v Beaver Creeku, ali bom v veleslalomu kdaj osvojila kolajno na svetovnem prvenstvu, bi takrat verjetno odgovorila, da ne. Poglejte me, kje sem po dveh letih. Napadala sem, a nekako nisem našla pravega ritma, šele v srednjem delu sem začutila, da mi gre, kot si želim. V spodnjem delu pa sem le ubogala nasvet trenerja, ki mi je zabičal: 'Ne obotavljaj se, napadaj!' Tako sem bila vzhičena. Ko vidiš zeleno luč ob prihodu v cilj, je to vedno povezano z dobrimi občutki. Ne glede na vse imam kolajno, in to v veleslalomu, kar je dobro zame, za moštvo, za nacijo. Tukaj je tako lepo, sončno, imam zelo dobre občutke pred slalomom,« je komentirala prvi nastop na letošnjem SP Shiffrinova, ki je glavna favoritka za zlato v sobotnem slalomu.
Zanimiva je analiza drugega veleslaloma. Pa ne samo zaradi nosilk kolajn (Shiffrinova je bila najhitrejša, Worleyjeva peta, Goggia pa osma), ampak tudi zaradi nastopa Tine Robnik. Po 15. mestu na prvi progi je bila odlično na poti, da se uvrsti v deseterico. Po drugem času na drugem od treh vmesnih časov je žal naredila napako. Tako kot tudi najhitrejša – Avstrijka Bernadette Schield. Za primerjavo, Slovakinja Petra Vlhova in Švedinja Sara Hector, ki sta bili v coni dosežka Robnikove na prvi progi, sta s tremi oziroma štirimi desetinkami slabšimi vmesnimi časi zasedli osmo in deveto mesto ...
Svetovna prvakinja v smuku Ilka Štuhec je prav tako odstopila na drugi progi, opazno pa je bilo, da veleslalom ni njena močna disciplina. V slalomu ne bo nastopila. Prvenstvo je bilo namreč zanjo zelo naporno, ob koncu sezone pa jo čaka še naporna azijsko-ameriška turneja, v kateri bo kot vodilna v svetovnem pokalu smuka na dveh tekmah branila 137 točk naskoka pred Goggio.













