Žan brez obljub, da bo še tekmoval, želi pa slovo na snegu

Pred Žanom Koširjem še ena negotova zima. Trdno se bo oklenil cilja in nastopa na OI 2018.

Objavljeno
03. november 2016 23.37
KOŠIR Žan, trening snowboarderske reprezentance na smučišču Ostruščica, 19.1.2016, Rogla [Žan Košir, Rogla, Ostruščica, smučanje]
Špela Robnik
Špela Robnik
Planica – Že prejšnja sezona tekem svetovnega pokala v deskanju na snegu je minila brez velikega slovenskega junaka Žana Koširja, njegove vrnitve pa tudi pred novo zimo še ni na vidiku. Vseeno pa Tržičan cilja z OI 2018 ne bo kar tako izpustil izpred oči in naredil vse, da ga uresniči.

Če je bil lani v tem času zaradi zdravstvene negotovosti precej nervozen, mu je leto brez napornih tekmovalnih naporov dobro delo tudi v psihološkem smislu. Nekoliko se je sprostil, konec kariere, ki se je kajpak zanj po kristalni sezoni 2014/15 zdel popolnoma nesprejemljiv, zdaj ni več tak bavbav. S to mirnostjo lahko lažje nadaljuje, se trudi in premaguje ovire pred seboj, da se naposled še vrne v svetovni vrh paralelnih disciplin. Na snegu še ni bil, toliko intenzivneje skrbi za telesno pripravljenost, a le do mere, ki mu jo dovoljuje hrbet. Kakšen načrt si je torej postavil za to zimo? »Konec minule sezone sem odprl prazno tabelo in nanjo zapisal cilj OI 2018. Napisal sem vse datume, ki si bodo sledili do Pjongčanga in naredil načrt, kako se bom po odstotkih vrnil nazaj. Motivacijo imam, temu zdaj sledim. Vsem sem tudi povedal: ne obljubljam, da še bom tekmoval, želim pa se posloviti na snegu.«

Ob tem je tudi poudaril, da se pred letom nikakor ni zavestno odločil, da ne bo tekmoval, temveč je – tudi na Rogli – upal do zadnjega. »Vse skupaj je bil zame šok, nisem vedel, kaj se dogaja, niti tega nisem znal povedati na glas, bil sem zbegan v svojih odločitvah in izjavah. Zdaj vem, kako je in kaj si želim. Sem tudi že veliko bolj aktiven, bolj se izpostavljam morebitnim ponovitvam poškodbe, a zaenkrat sem še cel. Če bo šlo do OI, bo šlo, sicer pa se bom na eni tekmi poslovil, upam da na domači oziroma nekje, kjer bom še vedno lahko v stiku z najboljšimi.«

Pa bo zelo razočaran, če mu ne uspe in se ne poslovi po OI? »Kadarkoli se bo slovo zgodilo, bo težko. Težko bom postavil desko v kot in zamenjal svoje življenje za življenje navadnega človeka. Še vedno bom moral ostati aktiven, moje telo je tega navajeno. Vseeno pa me moji dosedanji dosežki že toliko zadovoljujejo, da je moja duša potešena.«

Poškodba oz. kar že trajna okvara hrbtenice v letu brez tekem ni izginila, dolgo je iskal pravi način, kako jo pozdraviti, a pod nož ni želel brez zagotovila, da mu bo to dejansko sploh pomagalo. »Ves čas sem se ukvarjal s tem, vsi mislijo, da se to da enostavno pozdraviti. Ta del telesa se pač ne obnavlja, se pa stanje delno izboljšuje. Vsaka dva meseca izvem kakšno novost in jo preizkusim. Če ne drugega, bom vsaj imel veliko znanja o tem in morda pomagal komu s podobnimi težavami,« je nekoliko v šali dejal 32-letni deskar. K izboljšanju stanja je menda pripomogla tudi nekoliko bolj pozitivna naravnanost in sproščenost. »Veliko je v glavi, v psihološkem smislu je težko, saj se bojiš, kaj bo, če ti nihče ne bo znal pomagati, včasih se celo že spogleduješ tudi z ljudmi ki so na vozičku. In to je šokantno. A ko pogledaš z druge strani, ko si obdan s pozitivnimi ljudmi in se prepričaš, da se bo vse že nekako uredilo, se telo samo začne sestavljati nazaj,« je razmišljal Košir, ki je letos poleti šest aktivnih tednov preživel na Lefkadi in tam dobil veliko nove energije.

Jesen je bolj ali manj preživel na kolesu, kakšna bo zanj zima, ni znal odgovoriti. Nejasen je namreč tudi njegov status, z vodstvom Smučarske zveze Slovenije namreč še ni podpisal pogodbe niti ni bil zadovoljen z odnosom ter podporo panoge in je dejal, da se, glede na ponujeno, ne počuti zaželenega. Anže Polanec, ki je odgovoren za strokovno vodenje panoge, je sicer povedal, da Koširju po pogodbi še vedno pripada šampionski status in temu primerna količina sredstev za priprave. Stvari naj bi vendarle dorekli v naslednjem tednu.