Zlato v maratonu Kitajki Xue Bai

Dvajsetletna Kitajka Xue Bai je v prvi končni odločitvi zadnjega dne 12. svetovnega prvenstva v atletiki v Berlinu osvojila zlato medaljo v maratonu, srebro je pripadlo Japonki Jošimi Ozaki.

23. avgust 2009 17.29
L.Š./STA
L.Š./STA
Berlin - Dvajsetletna Kitajka Xue Bai je v prvi končni odločitvi zadnjega dne 12. svetovnega prvenstva v atletiki v Berlinu osvojila zlato medaljo v maratonu (2:25,15). Srebro je pripadlo Japonki Jošimi Ozaki, bron pa je osvojila Etiopijka Aselefech Mergia (2:25:32).

Beli sneg, kot se glasi prevod imena Xue Bai, teče v maratonih že od svojega 14. leta, je osvojil prvo zlato kitajsko odličje na SP v maratonih. Do pomembne odločitve je prišlo po 30 kilometrih, ko se je vodilna skupina z narekovanjem rima Rusinje Nailije Julamanove skrčila na štiri tekmovalke, le pet kilometrov pozneje pa je ruska atletinja plačala davek, izpadla iz skupine in končala na osmem mestu.

V boju za odličje so ostale le še tri maratonke, Ozakijeva, Xuejeva in Mergia. Le nekaj trenutkov po oznaki za 40 kilometrov, ko je bilo do cilja vsega 2,195 kilometra, je Ozakijeva hitro dvignila ritem teka, ki ga Mergia ni zdržala. Kitajka je sprva sledila tekmici in jo na koncu pred Brandenburškimi vrati tudi prehitela za deset sekund. Četrto in peto mesto sta prav tako osvojili Kitajki; Chunxiu Zhou (2:25:39) je bila pred Xiaolin Zhu (2:26:08).

Sicer bo deveti dan SP pred sklepno slovesnostjo (ob 18.35) na programu še sedem končnih odločitev, v katerih ne bo slovenskih predstavnikov. Ob 16.15 se bodo atletinje začele potegovati za odličja v skoku v daljina, ob 16.20 se bo začel moški met kopja, ob 16.25 bodo startali tekači na 5000 m, ob 17.00 tekačice na 1500 m, ob 17.25 pa še atleti v teku na 800 m. Tekmovalni zaključek bo po tradiciji pripadel štafetama 4 X 400 m; ob 17.50 bodo nastopile ženske, ob 18.15 pa še moški.