Zmagovalec Kranjske Gore zopet Raich

Zmagovalec veleslaloma za pokal Vitranc v Kranjski Gori je že tretjič zapored Avstrijec Benjamin Raich. Drugi je bil Kanadčan Francois Bourque, tretji pa Italijan Massimiliano Blardone.

03. marec 2007 19.00
Benjamin Raich
Benjamin Raich je danes kranjskogorski velesalom sebi v prid odločil že v četrto, z zmago pa je v skupnem veleslalomskem seštevku za tri točke prehitel svetovnega prvega Aksla Lunda Svindala. Norvežan, ki je osvojil 4. mesto, je s tem dosegel svojo sploh najboljšo uvrstitev v Kranjski Gori.

Za najboljšo slovensko uvrstitev je z 20. mestom poskrbel Aleš Gorza, ki si je s tem zagotovil tudi zadostno število točk za uvrstiev na finale svetovnega pokala v smučanju v švicarskem Lenzerheideju. Med dobitnike točk sta se s 26. mestom uvrstila tudi Mitja Valenčič in Bernard Vajdič z 28. mestom.

Raich zopet prepričljiv

Že po prvi vožnji je bilo jasno, da bo Raich tudi tokrat v Kranjski Gori skušal doseči največ. Pred zasledovalci, na drugem in tretjem pa sta bila Francois Bourque in Aksel Lund Svindal, je imel dobre tri desetinke naskoka. Na težki progi je bilo v sekundi še pet tekmovalcev, deseti Bode Miller pa je zaostajal že sekundo in 15 stotink.

Tudi finale se je razpletel po željah najboljšega avstrijskega smučarja. Potem ko sta svoje zanesljivo opravila četrti in peti iz prve vožnje Ted Ligety in Massimiliano Blardone, je nato vodilni v svetovnem pokalu Aksel Lund Svindal za Italijanom zaostal le pet stotink in se izenačil z Američanom, še bolj tesna pa je bila nato odločitev po vožnji drugouvrščenega Bourqua, ki je Blardoneja z vrha zrinil le za dve stotinki sekunde. Toda igro stotink je razbil Raich, saj je s prepričljivim nastopom še enkrat pokazal, da zmage ne bo prepustil tekmecem, na koncu je imel več kot pol sekunde prednosti.

Avstrijec je z zmago na vitranškem veleslalomu ubil kar nekaj muh na mah; ne le rekord Klammerja, tudi skupni seštevki so zdaj povsem po njegovem okusu. V veleslalomskem je na zadnji dirki pred finalom prehitel svetovnega prvaka Svindala za tri točke (319-316) - v igri v tej disciplini je tudi še Blardone s 300 točkami -, v skupnem pa je položaj obrnjen. V vodstvu je še vedno Norvežan, a spet le tri točke pred Raichom (868-865).

"Odlična dirka, izpolnil sem večino ciljev, a pomembno je, da ostanem skoncentriran tudi v prihodnje," kljub zmagi avstrijski smučar še ni podlegel evforiji, nato pa skušal pojasniti, zakaj je tako uspešen prav na slovenskem prizorišču: "Tukaj sem prvič stal na odru za zmagovalce. Hrib mi ustreza, zato je zame vse lažje."

Slovenci z doseženim zadovoljni

Na domačem terenu so imeli Slovenci stoodstotni izkupiček. Vajdič, ki ga čaka še pomembnejši slalomski nastop, je končal na 28. mestu, saj velikega zaostanka iz prve vožnje ni mogel nadomestiti niti s četrtim časom druge.

Dve mesti višje je končal Mitja Valenčič, za oba pa so bile to prve letošnje točke v tej disciplini. "Malo preveč sem stal na robnikih. Če pogledam, s kakšnimi težavami sem se ubadal v sezoni, sem kar zadovoljen. upam, da bo to dovolj, da bomo ohranili mesto v svetovnem pokalu. Veleslalom na tej ravni sem za letos končal, me pa čaka še kakšna tekma, da potrdim FIS točke," je menil Vajdič.

Valenčič pa po 26. mestu ni bil najbolj razpoložen: "S prvo vožnjo nisem bil zadovoljen, druga proga pa je bila postavljena zelo naravnost. Računal sem, da bi lahko napredoval, a se s takšno vožnjo ni dalo."

Precej pomembnejši je bil nastop za našega najboljšega veleslalomista Aleša Gorzo. Bil je na repu tistih 25, ki si zagotovijo nastop na finalu svetovnega pokala, zato si ni smel privoščiti odstopa, pa tudi ne preveč previdne vožnje. Z dvema zanesljivima vožnjama si je privozil 20. mesto, kar je bilo dovolj, da je s skupno 21. mestom v veleslalomski razvrstitvi še ujel finale, pa čeprav je bil razplet tesen, saj so bile med smučarji od 20. do 27. mesta le štiri točke razlike.

"Pred tekmo sem bil precej utrujen. Danes je bil to moj maksimum, vendar sem sposoben več, ob dobrem dnevu in če bi bil finale že prej odločen. Na vrhu strmine sem bil res utrujen, tako da sem 'naborbal' to drugo vožnjo. Bila je boljša kot prva, a to zanesljivo ni najboljše, kar lahko naredim," je Črnjan ocenil veleslalomski nastop in obljubil: "Naslednje leto, ko bom že prej uvrščen v finale, bom pokazal več!".

Letošnji pokal Vitranc se bo končal s slalomsko preizkušnjo v nedeljo, na kateri bo nastopilo pet Slovencev: poleg trojice z veleslaloma še Drago Grubelnik in Mitja Dragšič.

Začenja se zabava

V Kranjski Gori bo zvečer zvrstila vrsta prireditev. Najodmevnejša bo gotovo Tekma legend, ki jo vsako leto organizira nekdanji smučarski as Jure Košir, ki je povabil več zvenečih imen kot so Alberto Tomba, Lasse Kjus, Finn Christian Jagge, Piero Gros, Paul Frommelt, Tomas Sykora in drugi.

Tekmi bo sledil koncert skupine Siddharta ter Neishe, organizatorji pa obljubljajo zabavo vse do jutranjih ur.