Ljubljana – Evro je za dolarjem druga svetovna valuta, ob tem, da je v 2016 in v začetku 2017 njegova celotna uporaba v svetovnih razmerah rahlo upadla, povečal pa se je njegov delež v mednarodnih deviznih rezervah, kaže študija Evropske centralne banke (ECB).
Lani in v začetku tega leta so na evro in njegovo mednarodno uporabo precej vplivali predvsem nekateri geopolitični, torej neekonomski dejavniki: predvsem so bili to negotovost pred nekaterimi pomembnimi evropskimi volitvami, brexit in izstop Združenega kraljestva iz EU, izid ameriških volitev in ugibanja o politiki nove ameriške administracije itd., ugotavljajo v ECB. Predvsem politična negotovost v pomembnih evrskih državah je vplivala na manjši interes izdajateljev iz neevrskih držav za izdajanje obveznic v evropski valuti, zmanjšal se je tudi transfer evrskih bankovcev v države zunaj evrskega območja.
Sicer pa v Evropski centralni banki stoično poudarjajo, da »mednarodno vlogo evra določajo predvsem tržne sile. Evrosistem niti ne ovira niti ne pospešuje mednarodne uporabe evra«, je v predgovoru k omenjeni študiji o mednarodni vlogi evra zapisal predsednik ECB Mario Draghi.
Ameriški dolar trdno
Dolar kot uveljavljena valuta z bistveno daljšo tradicijo je krepko v ospredju tudi pri mednarodnih deviznih rezervah, kjer ima 64-odstotni delež, evro je pri 19,7 odstotka. Po drugi strani pa se evro najbolj približa dolarju kot mednarodno plačilno sredstvo: tu znaša njegov delež kar 31,3 odstotka, dolarjev pa 42,1 odstotka, med drugim kažejo podatki iz analize ECB.
Porasel delež
In kako kaže drugim valutam? Na tretjem mestu svetovne valutne lestvice trdno ostaja japonski jen, precej pa zadnja leta – po vključitvi v mednarodno košarico valut SDR v okviru Mednarodnega denarnega sklada – narašča uporaba kitajske valute renminbi. V zadnjih treh letih se je uporaba renminbija pri deviznem trgovanju skoraj podvojila, ugotavljajo v ECB.
Zanimivo je tudi, da britanski funt tudi po brexitu ostaja v igri kot finančna naložba, še več, lani se je njegov delež v mednarodnih deviznih rezervah celo povečal, in sicer s 4,1 na 4,4 odstotka. Združeno kraljestvo je tudi daleč najpomembnejši trg za zunanje transakcije z evrom na deviznem trgu, saj se v tej državi odvije kar 43 odstotkov poslov trgovanja z evrom zunaj evrskega območja.
Zdaj pravi čas za reforme
In kako naprej? Glavna nevarnost za evrsko območje je, da bi se moralo spopasti z naslednjim gospodarskim zastojem brez potrebnih orodij, poudarja Coeure. Zdaj namreč evrsko gospodarstvo pospešuje svojo rast predvsem s pomočjo podpore denarne politike. Vendar pa se bo brez reform rast prej ali slej ustavila. Zato je zanj ključnega pomena, da se evrsko območje pripravi za prihodnje šoke s povečanjem fiskalnega manevrskega prostora, najbolj zadolžene evrske države pa bi morale izkoristiti zdajšnji zasuk navzgor za konsolidacijo svojih javnih financ.