»Gremo v pravo smer, a tega nočemo verjeti«

Festival digitalnih tehnologij bo odslej junija. S tehnološkim napredkom se hitro povečujejo tudi možnosti zlorab.

Objavljeno
23. marec 2017 20.49
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – Verjetno najbolj slavni napovedovalec prihodnosti Ray Kurzweil optimistično gleda na razvoj človeka in sveta, a morda ne tako, kot si ponavadi predstavljamo. Na eni osrednjih razprav hannovrskega Cebita je razložil, zakaj se mu tehnični napredek zdi del človeške evolucije.

Še ne tako davno so sejmi kot Cebit, ki velja za največjo predstavitev informacijske in komunikacijske tehnologije na svetu, prikazovali predvsem najnovejše naprave in stroje za boljše povezovanje ljudi, povečanje produktivnost ali preprosto za zabavo. Hitri razvoj umetne inteligence od samovozečih avtomobilov do najnovejših zdravstvenih diagnostik pa odpira tudi temeljna vprašanja o našem delu in življenju, ki si jih nismo zastavljali nikoli prej. Tudi na letošnjem Cebitu ni primanjkovalo razprav o njih.

Nešteto novih delovnih mest

Znani futurolog Ray Kurzweil, avtor knjig kot Singularnost je blizu in Kako ustvariti um, verjame, da bodo računalniki že v desetih do petnajstih letih sami ustvarjali možgane. V tem prelomnem procesu se bodo močno spreminjali tudi pogoji našega bivanja, saj bo avtomatizacija obračunala s številnimi zdaj znanimi delovnimi mesti, a bomo po njegovem prepričanju dobili nešteta nova, pa čeprav si jih danes še ni mogoče predstavljati. »Na vseh področjih hitro napredujemo, na splošno gremo v pravo smer,« je v Hannovru povedal ameriški futurolog. »A ljudje tega nočejo verjeti.« Meni, da smo preveč omejeni s težavami v svojih neposrednih okoljih ter da posplošujemo osebne težave, s prelomnimi odkritji v bioloških in nanotehnologijah pa bo vse drugače in tudi demokratičnost v svetu se bo spet začela krepiti.

Na letošnjem Cebitu je nastopil tudi ameriški žvižgač in nekdanji sodelavec ameriških obveščevalnih služb Edward Snowden, tako kot leta 2015 spet le prek ekrana, saj bi si bilo lahko predstavljati posledice morebitnega umika iz varnega objema Rusije predsednika Vladimirja Putina. V nasprotju s tem naj bi bil Snowden dvojni vohun, verjamejo ameriški obveščevalci, ki mu očitajo grobo teptanje ameriških nacionalnih interesov in varnosti vsega Zahoda. Sam zagotavlja, da zaradi svojih dejanj lahko še naprej mirno spi, uporabniki interneta pa so v času od njegovih razkritij postali le še bolj razvidni. Računalniški navdušenci sicer vse bolj razvijajo tudi kodiranje, a je po Snowdnovem prepričanju nevarnost zlorab še vedno velika.

Zaščita podatkov in zasebnosti

Zaščita podatkov in zasebnosti je bila sploh ena vodilnih tem Cebita, saj se skupaj s tehnološkim napredkom hitro povečujejo tudi možnosti zlorab, še posebej, ker so vse bolj v ospredju uporabne tehnologije za vsakogar. Samsung je predstavil novega digitalnega pomočnika z nazivom Bixby, Volkswagen svoj novi pametni avto, ki bo sam predvidel cestne zastoje ter se jim izognil in tudi sicer večinoma vozil kar sam. A tudi številni drugi izumi kot novi roboti, avtomatizirani čistilec oken, brezpilotni letalniki, očala za virtualno resničnost in za pomoč slabovidnim, pa zdravstveni aparati kot exoskelet za podporo ljudem z oslabelostjo mišic, najrazličnejši sistemi daljinskega nadzora nad napravami v stanovanju in drugod, aplikacije za nadzor nad kakovostjo našega spanja in še marsikaj drugega bodo morda lahko cilj hekerjev. Ali pa bodo predvsem v pomoč? Na sejmu je bilo mogoče videti celo digitalni čebelnjak, ki naj vse bolj ogroženim čebelam pomaga z nadzorom nad temperaturo in vlažnostjo zraka, vse seveda z možnostjo daljinskega uravnavanja.

Ker se vse spreminja, novosti napovedujejo tudi organizatorji Cebita Deutsche Messe AG. Če je bil doslej predvsem prostor za poslovne stike, naj bi bil že prihodnje leto »bolj cool«, kot je povedal predsednik uprave Oliver Frese, in se tako še bolj poskušal približati mladim. Novi »festival digitalnih tehnologij« bo dobil tudi nov datum, prestavili ga bodo na junij.