Ljubljana – Nemški gospodarski stroj deluje z vse višjimi obrati. Naši najpomembnejši partnerici se obeta najvišja rast po letu 2011, napoveduje ekonomski inštitut Ifo, ki je napoved nemške rasti za 2018 zvišal kar za 0,6-odstotne točke, na 2,6 odstotka.
Vodilni nemški inštitut je ob tem zvišal tudi junijsko napoved gospodarske rasti za letos, in sicer z 1,8 na 2,3 odstotka. In ko nemška lokomotiva vleče s polno paro, gre bolje tudi Evropi – v tej luči je Ifo krepko, skoraj za celo odstotno točko, na 2,5 odstotka, zvišal tudi napoved rasti v evrskem območju v 2018.
Knjiga naročil najdaljša
Ni delavcev,
»Ifo tako preprosto ocenjuje, da bodo plače rasle hitreje, v prihodnjih dveh letih naj bi se povečale za približno 3,5 odstotka, realno pa to pomeni za 1,5 odstotka, saj naj bi se cene v Nemčiji v tem času povečale za približno dva odstotka,« še pravi Ivanc in dodaja, da to ni tako visoka inflacija, ki bi ECB prisilila k začetku zviševanja obrestnih mer. Napovedi, da Nemčijo čaka dinamična gospodarska konjunktura, utrjuje tudi notranjepolitični vidik: v prihodnji nemški koaliciji ne bo vplivnega finančnega ministra Wolfganga Schäubleja, zagrizenega zagovornika fiskalne discipline in zategovanja pasu, kar pomeni, da bo več prostora za ekonomsko politiko, usmerjeno v gospodarsko rast.
Priložnost tudi
»Nemška rast je dobra novica za našo avtomobilsko industrijo, proizvajalce bele tehnike, morda tudi za gradbenike v kakšni niši. Bo pa veliko odvisno tudi od konjunkture na največjih trgih po svetu. Največji trgovinski partner Nemčije so ZDA, tja prodajo devet odstotkov celotnega izvoza. Trumpova davčna reforma načeloma pomeni višjo rast za ZDA, po drugi strani videti, da bi se uresničili kakšni resnejši protekcionistični ukrepi,« komentira Ivanc. Poleg ZDA so najpomembnejše nemške izvozne partnerice še Francija, Velika Britanija, Nizozemska in Kitajska.
Ob tako visoki rasti niti ne preseneča napoved, da se Nemčiji prihodnje leto obeta proračunski presežek v višini 1,5 odstotka BDP, je pa rahlo presenetljivo, da to znaša kar dobrih 50 milijard evrov, oziroma četrtino več kot celoletni slovenski BDP. Ifo napoveduje, da se bo še nadaljeval zelo visok in mnoge sporen nemški presežek v plačilni bilanci, ki bo vseskozi znašal blizi osem odstotkov BDP (oziroma od 250 do 280 miliajard evrov).