London -- Britanski borzni indeksi so se tri mesece po referendumu o izstopu iz EU in dva dni po razkritju prvih podrobnosti o tem, kako bo potekal ločitveni proces, danes približali rekordnim vrednostim.
Indeks FTSE 100, sestavljen iz stotih največjih družb, katerih delnice trgujejo na londonski borzi, je med današnjim trgovanjem prebil mejo 7000 točk. Še bolje je kazalo indeksu FTSE 250, na katerem kotirajo delnice podjetij z večjo izpostavljenostjo britanskemu tržišču, zaradi česar ta ponuja bolj realno sliko otoškega gospodarstva. Indeks je rekord podrl že drugi dan zapored.
Razmere na delniških trgih na prvi pogled mečejo senco dvoma na črnoglede napovedi kritikov britanske odločitve o izstopu iz EU, ki se do zdaj niso uresničile. A veliko analitikov meni, da negativne posledice šele prihajajo.
Funt še kar naprej pada
Ekonomisti pripisujejo rast cen delnic različnim faktorjem. Britanska vlada je v nedeljo razkrila, da bo proces izstopa iz EU uradno sprožila do marca 2017, s čimer so vlagatelji dobili boljši pregled na tem, kako in kdaj se bo pričel brexit. Pestro politično dogajanje v zadnjih dneh je sicer odigralo pomembno vlogo, a svoje so naredili tudi makroekonomski kazalci, iz katerih je mogoče sklepati, da je gospodarstvo v boljšem stanju, kot so si mnogi upali napovedati. Včeraj so že drugi mesec zapored pozitivno presenetili podatki o aktivnosti proizvodnega sektorja.
Toda največja vzpodbuda še vedno prihaja z valutnih trgov. Vrednost britanskega funta nadaljuje trend padanja, v primerjavi z ameriškim dolarjem se je spustila na najnižjo raven v zadnjih 31 letih. Za funt je bilo danes treba odšteti samo še 1,274 dolarja oziroma skoraj 15 odstotkov manj kot na dan britanskega referenduma.
Njegova vrednost se je znova zmanjašala tudi v primerjavi z evrom, in sicer na 1,141 evra za funt. Medtem ko nižji funt koristi predvsem podjetjem, ki večino dohodka ustvarijo s prodajo izdelkov in storitev v druge države, enako ni mogoče trditi za tuje vlagatelje, ki so pred referendumom svoj denar naložili v britanske delnice. Korekcija navzgor še vedno ni povsem ublažila izgub, ki so jih utrpeli zaradi devalvacije funta.
Na kateri točki se bo padanje britanske valute ustavilo, ni povsem jasno. Analitiki iz ING opozarjajo, da bi se lahko negativen trend nadaljeval, vse dokler se njena vrednost ne bo približala 1,11 evra za funt.
Gospodarstvo pred turbulentnimi časi
Britansko gospodarstvo je zadnje tri mesece prestalo mnogo bolje, kot so napovedovali nasprotniki izstopa iz Unije. Najbolj črnogledi scenariji se niso uresničili, to pa je tiste, ki so junija glasovali za brexit, še bolj prepričalo v to, da so imeli prav. Čeprav nekateri verjamejo, da se bo nihanje sterlinga počasi začelo umirjati, še posebno zdaj, ko je znan časovni okvir ločitvenega procesa med Britanijo in EU, večina ostaja previdnih. Analitiki in ekonomisti svarijo pred prehitrimi zaključki. Okrevanje v različnih delih gospodarstva je uspelo prepričiti večjo škodo, a pri banki UBS še vedno računajo na to, da bodo pozitivne podatke prej ali slej zamenjali negativni.
Največja neznanka za finančne stratege ostaja vprašanje trdega brexita, piše Financial Times. Če Združeno kraljestvo izstopi ne samo iz EU, ampak tudi iz skupnega trga, bo to po vsej verjetnosti imelo znatne ekonomske posledice in močno vplivalo na privlačnost investicij. "Dokler ne pride do sporazumne ločitve, bo sterling ostal pod pritiskom," menijo analitiki iz Commerzbank.
Nekoliko bolj previdne tone je slišati tudi iz Westminstra. Britanski finančni minister Philip Hammond je včeraj opozoril, da bi lahko brexit povzročil nekaj "turbulence", predvsem ko gre za zaupanje v britansko gospodarstvo. "Podjetja, ki trgujejo z EU imajo razumna vprašanja glede pogajalskega procesa, dogovora, ki bo sklenjen, glede odločitev, ki jih bodo sprejeti, da se bodo prilagodili na svet po brexitu." Hammond je vztrajal, da razume njihove skrbi. Zaveda se, da gospodarstvo ne mara negotovosti.