ZDA očitajo Nemčiji podcenjen evro

Angela Merkel se zagovarja: Ne vplivamo na skupno evropsko valuto!

Objavljeno
31. januar 2017 22.35
BRITAIN-EU/GERMANY MERKEL
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – Trumpov gospodarski svetovalec Peter Navarro Nemčijo obtožuje uporabe »v veliki meri podcenjene valute« ter s tem izkoriščanja ZDA in partnerjev iz EU. Voditelj predsednikovega sveta za državno trgovino je za časopis Financial Times evro primerjal z »implicitno« marko, katere nizka vrednost daje Nemčiji prednosti pred trgovinskimi partnerji.

Nemci so se upravičeno bali, da se nova ameriška administracija ne bo usmerila le proti kitajski valuti. Eden najpomembnejših izvajalcev gospodarske politike predsednika Donalda Trumpa namreč zdaj prav osrednjo evropsko državo vidi kot eno največjih ovir za trgovinski dogovor med ZDA in Evropsko unijo. »Nemško strukturno neravnotežje z ostankom EU in ZDA poudarja heterogenost znotraj EU, torej je to multilateralni dogovor v bilateralni preobleki,« trdi Navarro.

Nemška kanclerka Angela Merkel je na obisku na Švedskem že odgovorila na resne ameriške obtožbe. Na tiskovni konferenci s švedskim predsednikom vlade Stefanom Löfvenom je poudarila, da njena država ne more vplivati na skupno evropsko valuto in je tudi vedno spoštovala neodvisnost Evropske centralne banke (ECB). In res je prav iz Nemčije slišati največ kritik na račun predsednika ECB Maria Draghija, ki po prepričanju liberalno-konservativnih ekonomistov siromaši varčevalce ter ustvarja nova neravnovesja v državni porabi držav članic. Za nameček dodajajo, da ekspanzivna denarna politika evrskih držav ne spodbuja k strukturnim reformam, pa čeprav k njim na vsaki tiskovni konferenci poziva tudi Draghi.

Res pa šibki evro prinaša velikanske koristi tudi nemškemu državnemu proračunu, nad nemškim izvoznim presežkom pa se redno pritožujejo tudi pri evropski komisiji. V Berlinu verjamejo, da svetovni kupci pač radi kupujejo njihove avtomobile in druge kakovostne izdelke.

Napad št. 2: na Japonsko

Nemčija pa ni edina država, na katero se usmerja trgovinski bes novega ameriškega predsednika in njegovih sodelavcev. Sam Donald Trump je v torek poleg Kitajske tudi Japonsko obtožil devalvacij za pridobivanje trgovinskih prednosti pred ZDA. »Igrajo se denarni trg, igrajo se devalvacijski trg, medtem ko mi sedimo tu kot butci,« je dejal po srečanju s šefi ameriške farmacevtske industrije. Trump je ZDA že umaknil iz pacifiškega trgovinskega sporazuma z dvanajstimi državami, o katerem se je dogovoril njegov demokratski predhodnik Barack Obama, ter napadel Nafto, sporazum z Mehiko in Kanado, zato pa je med nedavnim obiskom britanske premierke Therese May v Washingtonu napovedal trgovinske dogovore z Veliko Britanijo, ki jo v Berlinu in drugih prestolnicah EU obtožujejo spodkopavanja evropske enotnosti in blaginje.

Tudi Navarro je prepričan, da je brexit ubil TTIP še pred nastopom Donalda Trumpa v Beli hiši, s tem pa je soglasja z nemško vlado in celo z nemškimi kritiki konec, saj doslej res ni veliko opazovalcev domnevalo, da ta država šibkost evra zlorablja za svoje prednosti. Še več, doslej je veljalo, da je Nemčija v skupno evropsko valuto privolila na prigovarjanje Francije, ki se je bala nemške gospodarske prevlade, a se je v veri, da jo bo tako privezala navzdol, motila.

ZDA kritične tudi do Svetovne trgovinske organizacije

V Nemčiji so prepričani, da so si sedanjo blaginjo pridobili z napornimi in vsestranskimi reformami pod socialdemokratskim kanclerjem Gerhardom Schröderjem. Voditelj Trumpovega sveta za državno trgovino je v časopisu Financial Times kritiziral tudi Svetovno trgovinsko organizacijo in napovedal spremembe v mednarodnih verigah preskrbe, ki jih uporabljajo tudi številna ameriška podjetja. Mnogi te vidijo kot steber sodobnega globalnega gospodarstva in se bojijo, da bo nacionalistični in protekcionistični predsednik škodoval ne le tujim proizvajalcem, ampak tudi domačim. »Za ameriške državljane imamo raje kot socialne podpore plače in robustni srednji razred z naraščajočimi dohodki,« na takšne očitke odgovarja Navarro. Pri tem se eden od komentatorjev članka v Financial Timesu sprašuje: »Ali naj zdaj Evropejci trdimo, da Kalifornija nesorazmerno pridobiva z dolarjem? Navsezadnje bi bil KaliDolar, če bi obstajal, zagotovo močnejši od AlabamaDolarja ali IdahoDolarja.«