Beograd – Srbska vlada je danes sprejela odločitev o izničenju vseh pravnih posledic ukrepov in dela kosovskega parlamenta, ki je konec minulega tedna nacionaliziral rudarski konglomerat Trepča, je sporočil srbski premier Aleksandar Vučić. Hkrati pa je izrazil pripravljenost, da se za sporno vprašanje najde kompromisno rešitev, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Kosovski parlament je v noči na soboto sprejel zakon, s katerim je vlada v Prištini postala večinski, 80-odstotni lastnik največjega rudarskega in industrijskega kompleksa na Kosovu.
Današnja odločitev vlade v Beogradu naj bi se sicer nanašala predvsem na tisti del konglomerata, ki leži na severu Kosova, kjer živijo Srbi. Po besedah Vučića gre za 15 odstotkov konglomerata, medtem ko so v Srbiji pred tem govorili o 30 odstotkih.
»Trepča je izjemnega pomena in varovali jo bomo,« je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug danes poudaril Vučić. »Ne dovolimo, da se posega v lastniško pravico,« je dodal. Povedal je še, da si srbska vlada želi nadaljevanja obratovanja Trepče, še posebej glede na to, da ima okoli 3000 zaposlenih in da je življenjskega pomena za severni del Kosova.
Je pa Vučić zavrnil predlog vladnega urada za Kosovo, da se zaradi tega vprašanja terja sklic seje varnostnega sveta ZN. »To je nevarna poteza Prištine, a mislim, da mir ni ogrožen,« je sporočil Vučić.
Ob tem je navedel, da v javnosti kroži nemalo dezinformacij o Trepči, pri čemer je kot zelo pretirane tudi zavrnil ocene srbske gospodarske zbornice in nekaterih drugih ustanov glede vrednosti konglomerata. Povedal je, da se v dveh rudnikih na severu Kosova nahaja pet milijonov ton zalog svinca in cinka. Nekateri vladni viri so pred tem govorili o 12-krat višjih zalogah.
Beograd bo po besedah Vučića tudi nadaljeval pogovore s Prištino, ki pod okriljem EU potekajo v Bruslju, in v katerih je poleg Trepče sporno tudi vprašanje telekomunikacij.
Kot je poudaril, si namreč Beograd želi doseči sporazum s Prištino, pod kar se je tudi podpisal in svoj podpis spoštuje. Pojasnil je še, da je sam ves čas vztrajal pri pogovorih o lastništvu Trepče, ki pa da jih druga stran nikoli ni želela.
Srbski predsednik Tomislav Nikolić se je sicer za današnjo izdajo časnika Blic izrekel za to, da se EU pošlje jasen signal, da Beograd, ko gre za Trepčo in telekomunikacijsko infrastrukturo, ni pripravljen popuščati, tudi če bi to ustavilo približevanje Srbije EU.
A Vučić je poudaril, da je treba najti skupni jezik in doseči kompromis, izpostavil pa tudi jasno usmeritev Srbije, ko gre za članstvo v EU. Poleg tega pa bo Beograd po njegovih besedah vedno pripravljen na pogovore, ko gre za mir in stabilnost.
Kosovski parlament je z zakonom, ki ga je sprejel konec tedna, 80 odstotkov delnic konglomerata podelil državi, 20 odstotkov pa zaposlenim. Trepča je imela doslej dvojno poslovodstvo, albansko in srbsko. V rokah kosovskih Srbov oz. Beograda je bilo doslej po besedah Vučića 15 odstotkov konglomerata, medtem ko je bilo pred tem govora o 30 odstotkih.
Predstavniki Srbske liste v kosovskem parlamentu so po odločitvi glede Trepče zamrznili svoje delovanje v poslanskih klopeh. Uslužbenci Trepče na severu države, ki je bila nekdaj srbska pokrajina, pa so z nizom protestov dali vedeti, da je sporni zakon zanje nesprejemljiv in v obratih ne severu Kosova neuresničljiv, navaja Tanjug.
Vodja kabineta kosovskega premierja Havoli Sokol je sicer današnjo odločitev Beograda že označil za nesmiselno. »To je nesmiselna odločitev in nima nikakršnega učinka na Kosovu, ker je zakon o Trepči sprejela kosovska skupščina. Ta zakon enako velja za vse državljane Kosova, ne glede na to, ali so na jugu, zahodu ali kateremkoli drugem delu Republike Kosovo«, je dejal po poročanju STA.













