Bruselj ukrepa proti Poljski, grožnja s 7. členom ostaja

Grožnja z možnostjo odvzema glasovalnih pravic tako ostaja.

Objavljeno
26. julij 2017 14.57
POLAND-CONSTITUTION/PRESIDENT
A. S. H., STA
A. S. H., STA
Bruselj - Evropska komisija je danes sprejela nekatere ukrepe proti Poljski zaradi sporne pravosodne reforme, ni pa se še odločila za uporabo »jedrske bombe« - 7. člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic. Grožnja s to možnostjo sicer ostaja. Komisija je danes tudi natančno opredelila, v katerem primeru jo bo uporabila.

V minulem tednu so se nekatere stvari spremenile, nekatere se niso, je uvodoma dejal prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans, pri čemer je pozdravil napoved veta poljskega predsednika na dva sporna zakona, a opozoril na preostala dva.

Komisija je zato Poljski poslala priporočilo v sklopu okvira za zaščito pravne države, v katerem je utemeljila resne skrbi zaradi predvidene pravosodne reforme, ki po njeni oceni krepi sistemsko grožnjo vladavini prava, ugotovljeno že januarja lani. Takrat je komisija sprožila preliminarno preiskavo, prvo fazo v sklopu tristopenjskega okvira za odpravljanje sistemskih groženj pravni državi, uvedenega leta 2014.

Še zlasti komisija Poljsko poziva, naj ne sprejme nobenega ukrepa za odpoklic ali prisilno upokojitev sodnikov vrhovnega sodišča. Med problematičnimi točkami izpostavlja tudi diskriminacijo na podlagi spola, konkretno načrte za uvedbo različne upokojitvene starosti za sodnike in sodnice – ta je zdaj za oba spola postavljena pri 67 letih. Komisija opozarja tudi na predvideno diskrecijsko pravico pravosodnega ministra, da imenuje in razrešuje sodnike brez kakršnih koli meril. Če bo Poljska sporni zakon sprejela, je komisija pripravljena takoj sprožiti postopek 7. člena.

Začetno uradno opozorilo je po navedbah komisije mogoče sprožiti s podporo štirih petin članic unije. Postopek uporabe 7. člena pa je dvodelen: prvi del je preventiven in se uporablja v primeru tveganj resnih kršitev, drugi pa predvideva sankcije v primeru obstoja resnih kršitev, vključno z začasnim odvzemom glasovalnih pravic.

Komisija je danes odločila tudi, da sproži pravni postopek zaradi kršenja evropske zakonodaje. Prvi opomin v sklopu tega postopka bo komisija poslala, takoj ko bo sporni zakon o ureditvi rednih sodišč začel veljati. Namesto dveh mesecev, kot je to običajno, bo imela Poljska le en mesec časa, da se nanj ustrezno odzove. Če se ne bo, sledi v sklopu postopka zaradi kršenja evropske zakonodaje drugi opomin in nato tožba na Sodišču EU.

Poljski predsednik Andrzej Duda je v ponedeljek napovedal veto na dva od štirih spornih zakonov - o pravosodnem svetu in vrhovnem sodišču. Sporna sta tudi zakona o nacionalni pravosodni šoli in o ureditvi rednih sodišč.