Ženeva – Ciprski predsednik Nikos Anastasiades in vodja ciprskih Turkov Mustafa Akıncı sta se po dveh dnevih pogovorov o ponovni združitvi Cipra razšla brez dogovora. Ena od glavnih tem je bila, katera ozemlja naj bi se po več kot 40 letih turške zasedbe združila z grškim delom Cipra, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Že drugi mirovni pogovori o združitvi Cipra ta mesec so se začeli v nedeljo v švicarskem letoviškem kraju Mont Pelerin, vendar niso prinesli pričakovanih rezultatov.
Iz ZN so sicer sporočili, da sta se Anastasiades in Akıncı resno pogajala o zadevi, vendar se jima ni uspelo popolnoma uskladiti glede razdelitve oziroma zamenjave ozemlja, zato niso niti nadaljevali z usklajevanjem preostalih točk dogovora.
Razdelitev ozemlja je bila ena izmed prvih točk dogovarjanja, saj so upali, da jim bo uspelo zarisati meje med entitetama v bodočem federativno urejenem združenem Cipru.
Obe strani se bosta vrnili na Ciper, kjer bosta še naprej »razmišljali o nadaljnji poti«, je še pisalo v sporočilu ZN. Ni še znano, kdaj ali kje se bodo pogovori nadaljevali.
Anastasiades in Akıncı sta te dni nadaljevala pogovore, ki so potekali med 7. in 11. novembrom v Švici. Takrat sta se prav tako poskušala dogovoriti glede razdelitve ozemlja med bodočima enakopravnima entitetama v federativno urejenem združenem Cipru. Dogovor bi namreč zahteval zamenjavo ozemelj, zaradi česar bi lahko številni ciprski Turki ostali brez svojih domov.
Ciper je razdeljen od leta 1974. Takrat so turške sile zaradi vojaškega udara ciprskih Grkov, ki ga je podpirala vojaška hunta v Atenah, vdrle na severni del otoka, kjer so kasneje ustanovili Turško republiko Severni Ciper, ki pa jo priznava samo Turčija.
Združeni narodi so v zadnjih štirih desetletjih vodili vrsto neuspešnih mirovnih pogajanj. Zadnji večji poskus rešitve je propadel leta 2004, ko so predlog nekdanjega generalnega sekretarja ZN Kofija Anana dobro sprejeli ciprski Turki, vendar so ga grški otočani na dveh referendumih zavrnili.