Dačiću spet mečejo pod noge Banano

Če sem kriv, je poudaril vodja srbske diplomacije, naj me aretirajo, zaprejo in ustrelijo.

Objavljeno
09. september 2015 19.51
reu SERBIA-KOSOVO/EU
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika
Srbski zunanji minister Ivica Dačić je po sedmih letih znova v središču medijske pozornosti zaradi srečanj s sodelavcem obsojenega kokainskega barona Darka Šarića. Vodja srbske diplomacije je poudaril, da ga poskušajo kompromitirati, tako da že stotič streljajo nanj z istim nabojem.

Vrh srbske policije s tedanjim notranjim ministrom Ivico Dačićem na čelu, ki je bil tudi namestnik premiera in član sveta za nacionalno varnost, se je sestajal s Šarićevim sodelavcem Rodoljubom Radulovićem, znanim kot Mišo Banana ali Mišo Amerika, v letih 2008 in 2009. Prvi posnetki sestankov so bili objavljeni že leta 2013, objava pa je povzročila največjo politično afero v novejši srbski zgodovini. Na oblasti sta takrat bila Dačić kot premier in Aleksandar Vučić kot podpredsednik vlade. Vučićeva Srbska napredna stranka (SNS) je sklenila, da bo kljub aferi in zgražanju javnosti ostala v koaliciji s premierovo Socialistično stranko Srbije (SPS).

Naprednjaki in socialisti so sestavili koalicijo tudi po lanskih izrednih volitvah, Vučić pa je prevzel krmilo vlade. Politična slabitev Dačića ustreza tako SNS kot demokratom, ki jih Dačić sumi, da so potegnili Miša Ameriko iz naftalina. Po njegovem je cilj Demokratske stranke (DS), da bi ga s to namišljeno in že prežvečeno afero, ki nima nobenih elementov kaznivega dejanja, kompromitirali pred volivci in pridobili politične točke. Ker so preiskovalni novinarji spleta Krik znova objavili več videoposnetkov spornih sestankov, ki so sicer brez tonskega zapisa, se bo z njimi moral znova ukvarjata tudi Vučić. Kot je izjavil, se vedno zgodi kakšna grdobija, takoj ko zapusti državo.

Mišo Banana je še na begu

Videoposnetki so delo sodelavcev srbske obveščevalne službe, ki so nadzorovali Radulovića kot člana narkoklana med operacijo Most. Mišo Banana je na begu, v mafijski združbi je menda zadolžen za transport kokaina iz Južne Amerike v Evropo, kazensko ovadbo proti njemu pa so vložili leta 2011. Radulović je bil v Beogradu v odsotnosti obsojen na 12 let in šest mesecev zapora. Sodili so mu v okviru sojenja balkanskemu kralju kokaina Darku Šariću, ki je bil zaradi tihotapljenja 5,7 tone kokaina iz Latinske Amerike v Zahodno Evropo obsojen na 20 let zapora. Sojenje čaka še vodjo Dačićevega kabineta Branka Lazarevića, ki je obtožen, da je Raduloviću izdajal zaupne podatke policije. Poleg Dačića in Lazarevića, kot je razvidno s posnetkov, se je z Radulovićem iz vrha Dačićevega kabineta sestajal tudi Vanja Vukić, navzoč pa je bil tudi njegov svetovalec za varnost Ivica Tonćev.

Dačić je tako kot pred dvema letoma znova poudaril, da ga obveščevalne službe niso opozorile na Radulovićeve sporne posle in da je bila proti njemu uvedena preiskava. Pojasnil je še, da Radulovića pozna že deset let in da ni šlo za tajne sestanke, temveč za tajno snemanje, ki so ga njegovi partnerji na oblasti prikrivali. Na srečanju z Radulovićem so bili tudi trije policisti, je še povedal Dačić, ki so zdaj njegovi varnostniki. Radulovića je spoznal, ko je bil predsednik Teniške zveze Srbije in Črne gore, z njim pa se ni nikoli pogovarjal o ničemer, kar bi bilo povezano s kriminalom.

Klasično policijsko podtikanje

Po navedbah Krika, ki že več let razkriva akterje srbskih korupcijskih in kriminalnih zgodb, sta se z Radulovićem sestala devetkrat, Dačić pa pravi, da sta se pogovarjala o družini, športu, politiki in o cigarah. Ko so ga javno vprašali, kaj je bilo v vrečki, ki mu jo je izročil Radulović, je Dačić odgovoril, da so bile v njej cigare. Prvak socialistov je kljub temu priznal, da je zaskrbljen, ker ni vedel nič o preiskavi proti Raduloviću in njegovih povezavah s podzemljem, čeprav je bil prvi policist v državi. Kot je dejal, bi bil navaden idiot, če bi delal pred očmi policistov in javnosti kar koli nezakonitega. Če sem kriv, je poudaril Dačić, naj me aretirajo, zaprejo in ustrelijo, namesto da uprizarjajo umazano politično kampanjo.

Poudaril je, da se ni skrival in da so bili posnetki njegovih srečanj z Radulovićem sedem let dostopni vsem pristojnim. V tej zvezi se je vprašal, zakaj so demokrati, s katerimi so bili socialisti v vladajoči koaliciji vse do leta 2012, spet privlekli na dan Šarića, s katerim SPS ni nikoli poslovala. Po njegovem bi lahko bil razlog v tem, da se poskuša DS maščevati SPS, ker ni šla z njimi ponovno v koalicijo, kar je imelo za posledico, da je DS po porazu na volitvah postala bleda in neprepoznavna opozicija. Dačić je zavrnil tudi obtožbe bivšega šefa varnostno-informativne agencije BIA Miodraga Rakića, da je v štabu socialistov obstajal Šarićev klub. Sklenil je z besedami, da gre za klasično zlorabo podatkov in policijsko podtikanje, ki služi tistim, ki bi radi bili nad državo, čeprav za to niso dobili mandata na volitvah.