Včeraj so se v Kijevu začeli protesti opozicije proti oblasti predsednika Petra Porošenka, ki lahko privedejo do novega »majdana«. »Dokler je Porošenko na oblasti, ne bo ne napredka ne boja proti korupciji. Bo zgolj beda, ponižanje, beg Ukrajincev v tujino, zlasti mladine, ugled Ukrajine bo padal, denar, ki je namenjen za vojno, pa bodo kradli. Dokler je tu Porošenko, bodo novi mrtvi, nove nesreče,« je večtisočglavi množici protestnikov povedal »kolovodja« Mihail Saakašvili.
Nekdanji gruzinski predsednik, ki ga doma preganjajo zaradi več domnevnih kaznivih dejanj in hočejo njegovo izročitev, letos poleti pa je kot nekdanji guverner Odese postal »izbrisan«, saj so mu oblasti v Kijevu odvzele tudi ukrajinsko državljanstvo, je »ideološki vodja« letos ustanovljenega Gibanja novih sil, ki je pripravilo demonstracije, na katere je prišlo več tisoč ljudi, ki so se zbrali že včeraj navsezgodaj zjutraj. Bilo bi jih še precej več, če ne bi policija na vpadnicah v prestolnico ustavljala avtobusov, ki so vozili demonstrante iz drugih delov države.
»Ni treba trkati
Zvečer so se vseeno spopadli protestniki in »organi«, ki so se branili s solzivcem, čeprav je vojska, ki je temeljito zastražila poslopje parlamenta, popoldne preventivno nekajkrat izstrelila v zrak iz havbic. Prav tako so zavarovali predsednikovo rezidenco v predmestju Kijeva in omejili dostop do nje.
Stavbo ukrajinskega parlamenta so zastražile okrepljene enote policije in nacionalne garde. Foto: Sergei Supinsky/AFP
Protestniki so, tako kot med prvo »revolucijo« leta 2004, ko so jih na kijevski osrednji Trg neodvisnosti (po ukrajinsko Majdan nezaležnosti) prignale goljufije na predsedniških volitvah, in drugim »evromajdanom« deset let pozneje, postavili šotore. Generalni tožilec Lucenko je na facebooku zatrdil, da teh oblasti ne bodo podrle, demonstranti pa so napovedali, da jih ne bodo odstranili, dokler ne bodo ugodili njihovim zahtevam: odprava poslanske imunitete, ustanovitev protikorupcijskega sodišča in sprememba volilne zakonodaje.
Vsaj prvi dve zahtevi je podprl tudi Porošenko, ki je včeraj poslal parlamentu predlog nujnega zakona, s katerim bi prihodnjim poslancem ukinili privilegij »biti nad zakonom«, hkrati je pozval parlament, naj pripravi zakon o posebnem sodišču, ki se bo borilo proti korupciji.
Nekateri protestniki so zahtevali tudi odstop predsednika Petra Porošenka. Foto: Efrem Lukatsky/AP
Po mnenju direktorja ukrajinskega inštituta globalnih strategij Vadima Karasjova Saakašvilijeve izjave zgolj pomagajo Porošenku, saj je ta prvi predlagal odvzem poslanske imunitete. »Tako bodo poslanci postali bolj poslušni in disciplinirani, kar zadeva hotenja izvršilne oblasti,« je prepričan ukrajinski politolog Karasjov. Po njegovih besedah je Porošenku v prid tudi opozicijska zahteva po ustanovitvi protikorupcijskega sodišča, saj to od Ukrajine pričakujejo tudi zahodni partnerji. A tudi tretjo zahtevo protestnikov so podprli tisti, proti katerim demonstrirajo: predsednik parlamenta Andrej Parubij je včeraj sporočil, da bodo takoj začeli obravnavati zakon o spremembi volilnega sistema.
Gruzinci in avtohtone stranke
»Gruzinci izganjajo Porošenka iz Ukrajine,« so včeraj na ruskem novičarskem spletišču Svobodno novinarstvo naslovili poročilo o novih množičnih demonstracijah v središču Kijeva. Čeprav je v Saakašvilijevem gibanju res precej Gruzincev, ki so jih po zadnji ukrajinski revoluciji povabili na najvišje položaje v državi, a so se potem sprli z njimi, je bil naslov tendenciozen. Protestom se je namreč pridružilo tudi kakih deset »avtohtonih« ukrajinskih strank, poleg nekaterih skrajnih nacionalističnih tudi Očetnjava Julije Timošenko, ki je pred 13 leti zaslovela kot »princesa oranžne revolucije«, pomagala Saakašviliju, da se je septembra »nasilno« vrnil v Ukrajino, pred dnevi pa razglasila, da se bo spet potegovala za predsedniški položaj.
»Kolovodja« protestnikov, nekdanji gruzinski predsednik Mihail Saakašvili. Foto: Efrem Lukatsky/AP
»Ko sem opazovala, kako ukrajinski predsednik jé boršč z vojaki in jim pripoveduje, kako dobro kuhajo v njegovi družini, hkrati pa dela mahinacije in pere ogromne količine proračunskih sredstev prek fiktivnih pogodb o preskrbi vojske, sem se vprašala, kje so meje cinizma. Zato bom kandidirala na predsedniških volitvah,« je prejšnji teden izjavila Julija Timošenko. Zato so nekateri analitiki Saakašvilija razglasili za »ovna«, ki zgolj utira pot njej in drugim ukrajinskim opozicijskim politikom.
Mihail Pogrebinski, ki vodi kijevski center za politično raziskovanje in preučevanje konfliktov, je prepričan, da ne bo nove revolucije. »Aktivisti so prišli na trg s slogani, ki le malo zanimajo ljudi. Nič ne govorijo o socialnih vprašanjih,« je za Svobodno novinarstvo povedal ukrajinski politolog. Po njegovem so glavni cilj organizatorjev protesta predčasne volitve v vrhovno rado, kakor Ukrajinci imenujejo svoj enodomni parlament. Redne volitve predstavnikov ljudstva in predsednika bodo šele čez dve leti.