Dosje: Evropa dveh živilskih hitrosti

Predvsem multinacionalke v države Srednje Evrope pošiljajo živila slabše kakovosti.

Objavljeno
07. april 2017 16.14
Delo.si
Delo.si

O drugorazrednih izdelkih za trge Srednje in Vzhodne Evrope se govori že od padca berlinskega zidu. Spet jih je sprožila Slovaška, ki je za časa svojega predsedovanja svetu EU hotela zadeve razjasniti, a ji je pakt zahodnoevropskih držav to preprečil.

Zahodnim državam, kot so Nizozemska, Belgija, Luksemburg, Francija in Velika Britanija, se to vprašanje preprosto ne zdi pomembno, v ozadju pa je seveda zaščita interesov živilskih multinacionalk, meni član odbora za notranji trg in varstvo potrošnikov. Te kot vzrok za distribucijo istih izdelkov z drugačnimi recepturami najpogosteje navajajo prilagajanje okusom potrošnikov.

Da na različne trge prihajajo različice enakih izdelkov, je pokazala tudi raziskava evropske potrošniške organizacije BEUC, ki je primerjala vsebnost soli, sladkorja in maščob devetih izdelkov hrane in pijače v 17 evropskih državah.


Vzrok za distribucijo istih izdelkov z drugačnimi recepturami jee domnevno prilagajanje okusom potrošnikov.
Foto: Tomi Lombar/Delo

V Delu spremljamo dogajanje v Evropi na živilskem trgu. V dosjeju boste tako našli vse povezane članke s tematiko:

  • Nikomur ne bi bilo všeč, če bi izvedel, da sadna pijača, ki jo uživa, vsebuje enkrat več sladkorja kot v sosednji državi. Ja, živimo Vzhodno od raja.

  • Testi s Slovaške in Češke so potrdili slabšo kakovost nekaterih živil kot v Avstriji in Nemčiji. Slovenija obsežnejših testov ne načrtuje. Kaj se dogaja v Evropi dveh živilskih hitrosti?

  • Komisarka za varstvo potrošnikov obljubila podporo evropske komisije pri izdelavi prehranskega zemljevida Evrope. Če komisija ne bo ukrepala, bodo države same testirale živila.

  • Kljub kodeksu, zakonodaji in varuhu so potrošniške akcije še vedno pogoste. A moramo vedeti, da za potrošnika trajajo pet dni, za kmeta kar ves mesec. Slovenija stoji na čelu skupine za enotno ureditev področja v EU.

  • Poročilo Združenih narodov o pravici do hrane obsoja multinacionalke, da sistematično zanikajo nevarnosti pesticidov. Uporaba teh namreč krši človekove pravice.

  • Trgovci in industrija odgovornost za zdrave prehranske izbire prelagajo na kupce in jim največkrat ponujajo Sladkorček za pomiritev.