Erjavec: Zaradi Melanie Trump več naklonjenosti ZDA do Slovenije

Zunanji minister pričakuje, da bosta Melania in Donald Trump v času njegovega predsedniškega mandata obiskala Slovenijo.

Objavljeno
14. november 2016 18.18
US-POLITICS-TRUMP
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec je kritiziral sinočnje izredno srečanje zunanjih ministrov EU o zmagi Donalda Trumpa kot preuranjeno. »Ne moremo delati ocen na podlagi kampanje,« je povedal. Predsednikov program še ni pripravljen, veliko bo odvisno od njegove ekipe. Sam se sestanka v Bruslju ni mogel udeležiti, ker se je pokvarilo letalo.

Na njem so ministri po Erjavčevih informacijah bolj ugibali, kaj se bo zgodilo. Za eno od največjih težav velja Trumpova napoved izstopa iz podnebnega sporazuma. Težave se po oceni diplomatskega vira utegnejo zgoditi na dveh ravneh. Za »kar hudo« velja že, da ZDA ne bodo več motor procesa, kar so bile doslej. Globlja kriza bi nastala, če bi ZDA res izstopile iz sporazuma.

Ena od tem, ki je bila na mizi zunanjih ministrov EU, je Nato in Trumpova zahteva po večji delitvi bremen. Po Erjavčevih besedah so se varnostne razmere v okolju EU spremenjene. »Pravilo je, da ima EU svoje zmogljivosti, denimo za varovanje zunanje meje,« je prepričan Erjavec. To je eden od razlogov za spremembo v javnem mnenju glede naložb v obrambo.

Tudi v Sloveniji bodo vlada Mira Cerarja in njene naslednice morale začeti izpolnjevati zaveze, je ocenil Erjavec. Članice Nata so se na vrhu v Waesu leta 2014 zavezali, da bodo izdatke za obrambo v desetih letih zvišale na 2 odstotka BDP. Delež v Sloveniji je še vedno pod enim odstotkom BDP in se bo po zadnjem predlogu proračuna še zmanjševal.

Sama izvolitev Trumpa Erjavcu ne povzroča posebnih skrbi. »Čezatlantsko partnerstvo se bo nadaljevalo,« je prepričan. Kot razlog za Trumpovo zmago je navedel željo Američanov bo spremembah. Kljub temu je v njegovih očeh težava, da politiki, kakršna je Marine Le Pen v Franciji, zmago Trumpa obravnavajo kot začetek neke nove politike. Le Penovo že napoveduje referendum o članstvu v EU.

Po Erjavčevem mnenju je najpomembneje, kakšen odnos bo imel Trump do Rusije in Vladimira Putina. »Brez sodelovanja med Washingtonom in Moskvo ni mogoče rešiti nobenega mednarodnega vprašanja. Vidimo, kaj je v Siriji,« je povedal.

Od tega, da bo ameriška prva dama Slovenka Melania Trump, Erjavec pričakuje več naklonjenosti ZDA. »To je ugodna okoliščina,« je ocenil, »saj ni pogosto, da ima kakšna država prvo damo«. Slovenija po njegovih besedah sicer ne more pričakovati kakšnih odpustkov, denimo glede obveznosti do Nata; pričakuje pa lažji dostop do ameriškega predsednika.

Slovenska diplomacija je že pred volitvami poskušala vzpostaviti stik s Trumpovo. Med generalno skupščino Združenih narodov letos septembra so jo povabili na nek dogodek, a prihodnja prva dama se ni odzvala. Erjavec sicer pričakuje, da bosta Melania in Donald Trump v času njegovega predsedniškega mandata obiskala Slovenijo.