Strasbourg − Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu je danes sporočilo, da ne bo obravnavalo primera treh nizozemskih pripadnikov modrih čelad, ki jih sorodniki žrtev iz Srebrenice bremenijo kazenske odgovornosti v pokolu leta 1995.
Sodišče je soglasno sklenilo, da zadevo zavrže, so sporočili v Strasbourgu. Kot so pojasnili, sta tako nizozemsko pravosodje kot Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY) ugotovila, da »nizozemski vojaki niso vedeli, kakšen bo obseg pokola, ki se je pripravljal«.
Nobenega dvoma ni več o vlogi, ki so jo imeli obtoženi pripadniki ZN, je še poudarilo sodišče in dodalo, da je zato »nemogoče zaključiti«, da se je nizozemsko pravosodje, ki je opustilo postopek proti modrim čeladam, opiralo na »neučinkovite ali neustrezne« preiskave.
Na sodišče so se obrnile družine treh žrtev pokola. Dve od njih sta delali za nizozemski bataljon, ki je imel nalogo zaščititi muslimansko enklavo, medtem ko je tretja žrtev med pogajanji zastopala begunce.
Ko so sile bosanskih Srbov julija 1995 zavzele tako imenovano varnostno območje Srebrenice, ki je bilo pod zaščito Združenih narodov, so se modre čelade umaknile, tam pa je ostalo nekaj njihovih lokalnih uslužbencev.
Njihovi sorodniki trdijo, da so njihove bližnje na ta način izpostavili verjetni smrti, češ da so v nizozemskem bataljonu vedeli, kaj se bo verjetno zgodilo.
Najprej so se obrnili na nizozemsko pravosodje in zahtevali sprožitev kazenskega postopka proti trem odgovornim osebam v nizozemskem bataljonu zaradi sodelovanja v genocidu ali vojnih zločinih.
Tožilstvo je zahtevo zavrnilo, evropski sodniki pa so zdaj ocenili, da ne obstaja noben element za domnevo, da je bil postopek na Nizozemskem pristranski ali nepravičen.
V pokolu v Srebrenici, ki so ga izvedle sile bosanskih Srbov, je julija 1995 umrlo več kot 8000 muslimanskih moških in dečkov.
Na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je bilo zaradi pokola v Srebrenici obsojenih že več odgovornih. Tedanji predsednik Republike srbske Radovan Karadžić je bil obsojen na prvi stopnji, zdaj je v teku prizivni postopek. Sojenje vojaškemu poveljniku bosanskih Srbov generalu Radku Mladiću pa še poteka.