Makedonski predsednik Gjorge Ivanov je danes končal obdobje negotovosti o tem ,kdo bo imenoval novo vlado, ki je spominjalo na zidanje hiše iz kart. Mandat za sestavo nove vlade je dal prvaku VMRO-DPMNE Nikoli Gruevskemu, ki ima 20 dni časa, da sestavi vlado in program, nato pa ga čaka glasovanje v parlamentu.
Nikola Gruevski, ki je vladal Makedoniji celo desetletje, je lani odstopil s položaja premierja zaradi politične krize, po zmagi na decembrskih parlamentarnih volitvah pa je napovedal svojo vrnitev in oblikovanje nove vladne koalicije. VMRO-DPMNE je na parlamentarnih volitvah osvojila 51 poslanskih mest, opozicijski socialdemokrati (SDSM) pa 49 od skupno 120.
Po imenovanju za mandatarja je Gruevski povedal za makedonske medije, da vlade ne bo skušal sestaviti za vsako ceno. Napovedal je, da bo albanski stranki Demokratična unija za integracijo (DUI), ki je na volitvah osvojila 10 poslanskih mest in je bila z VMRO-DPMNE v vladi že minulih deset let, predlagal, da se povežejo in skupaj oblikujejo večino.
Kamen spotike je posebno tožilstvo
Da si je Gruevski zaslužil mandatarstvo, ker je kot nosilec vseh volilnih aktivnosti pridobil zaupanje ljudi, so prepričani v VMRO-DPMNE, medtem ko v SDSM menijo, da bo za njihove politične nasprotnike najboljše, če bodo čim prej spoznali, da mora Gruevski sestopiti s politične scene. Po njihovem bi bilo to dobro tudi za Makedonijo. Gruevski se seveda še nima umakniti iz politike, temveč javnosti že razlaga prednostne naloge prihodnje vlade.
Odprto je vprašanje, ali je DUI pripravljena znova skleniti vladajočo koalicijo z VMRO-DPMNE. Prvak DUI Ali Ahmeti navija za skupno platformo, ki bi zajela realne potrebe Makedonije. Zavzema se za reforme, ki so pomembne za Albance, kamen spotike med starima koalicijskimi partnerjema pa bi lahko bilo predvsem podaljšanje mandata posebnega javnega tožilstva, ki mu v VMRO-DPMNE nasprotujejo.
Zveza za Albance, ki ima tri poslance, je sporočila, da ne bo sklepala koalicije z osumljenimi osebami, Besa s petimi poslanci pa je že vnaprej zavrnila vsako možnost vladne koalicije z VMRO-DPMNE. Med albanskimi strankami se še ni izrekla le Demokratska stranka Albancev z dvema poslancema, ki se tudi ni udeležila posvetovalnega sestanka z albanskim premierom Edijem Ramo.