Hamburg pred vrhom G20: zatišje pred viharjem?

Danes pričakujejo cel vlak demonstrantov iz Švice. Je pa v mesto pravkar prispel Donald Trump.

Objavljeno
06. julij 2017 11.05
TOPSHOT-GERMANY-G20-SUMMIT-PROTEST
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin − Vrsta demonstracij proti vrhu razvitih in hitro razvijajočih se držav G20 je do četrtkovega jutra potekala konstruktivno in miroljubno. Med njimi je več tisoč ljubiteljev tehno glasbe po hamburških ulicah plesalo pod geslom »Raje ples kot G20« ali »tisoč sivih figur«, ki so na koncu pod sivimi oblačili pokazale živahne barve.

V ustanovi Kulturfabrik Kampnagel je potekal tudi alternativni vrh z znano aktivistko in dobitnico alternativne Nobelove nagrade Vandano Shivo, ki G20 vidi le kot »šerpo pravih mogočnežev«. V elitni prodajalni vozil Porsche pa so udarili tudi nasilneži in številna draga vozila zažgali. Policija domneva, da neznani storilci prihajajo iz vrst osem tisoč demonstrantov, ki jih obtožujejo pripravljenosti na nasilje.


                                                                Video: Reuters

V Hamburgu danes pričakujejo cel vlak demonstrantov iz Švice, ki prihaja z zamudo, saj so ga na meji dobro pregledali in več kot tridesetim ljudem prepovedali nadaljevanje potovanja, zasegli pa so tudi plinske maske in druga varovala proti solzivcu v morebitnih spopadih s policijo. V vlaku je po navedbah organizatorjev protestov prostora za tisoč ljudi, mnogi pa prihajajo v lastni režiji. Varnostne sile se najbolj bojijo večernih demonstracij tik ob hamburškem razstavišču, kjer bo v petek in soboto potekal vrh dvajsetih najbolj razvitih in najhitreje razvijajoči se držav sveta.

Organizacijo sestavljajo evropske države Nemčija, Francija, Velika Britanija, Italija ter skupna EU, od drugih pa ZDA, Kitajska, Japonska, Kanada, Indija, Avstralija, Južna Koreja, Rusija, Turčija, Brazilija, Argentina, Mehika, Južna Afrika, Indonezija in Saudska Arabija. Sodelujejo tudi številne mednarodne organizacije. Države G20 predstavljajo dve tretjini svetovnega prebivalstva, štiri petine svetovnega bruto proizvoda ter tri četrtine svetovne trgovine − po amaterski oceni pa skoraj sto odstotkov svetovnega vpliva.

Nemška gostiteljica Angela Merkel se je že v sredo srečala s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom, ruski predsednik Vladimir Putin pa je v Nemčiji v časopisu Handelsblatt ponudil novo sodelovanje. V članku z naslovom »Delimo nemške prioritete« se voditelj, s katerim je imela Merklova v zadnjih letih resne spore zaradi Ukrajine, zavzema za svobodno trgovino in se ograjuje od ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

S Trumpom se bo Putin srečal v petek, ameriški predsednik pa se je že danes v Varšavi zavzel za svoja prepričanja, ki so že prinesla zgodovinsko ohladitev med Nemčijo in ZDA.