Islandija pripravlja zakon za odpravo razlik pri plačilu

To bo prvi zakon na svetu, ki si prizadeva za opravo razlike v plačah med spoloma za opravljeno enako delo.

Objavljeno
05. april 2017 19.31
Kopitarna Sevnica. Sevnica, 21. marec, 2016.[Kopitarna,Sevnica,industrija,čevlji,obutev,gospodarstvo,Aleš černivec]
Šp. B.
Šp. B.

Reykjavik -  BBC poroča, da je v islandskem parlamentu skupina poslancev včeraj predstavila predlog zakona, ki od podjetij zahteva, da dokažejo, da so ponudili enako plačilo svojim zaposlenim za isto delovno mesto ne glede na spol. S sprejetjem zakona bi Islandija postala prva država, ki si zakonsko prizadeva za enake pogoje. Islandija sicer spada med države z najnižjo razliko v plačilu med spoloma za enako delo, s sprejetjem pa bi morebitne razlike, ki se še pojavljajo v praksi, popolnoma odpravili.

Islandiji sledijo Norveška, Finska in Švedska

Leta 2015 je bila po podatkih Svetovnega gospodarskega foruma Islandija država z najmanjšo razliko v plačilu med spoloma, vendar se ta razlika do letos ni znižala. Kljub vzrornemu rezultatu moški v povprečju zaslužijo 17% več kot ženske. Predlog zakona sta podprli tako desnosredinska koalicija kot tudi opozicija, zaradi česar bo po mnenju poznavalcev ta skoraj zagotovo sprejet.

Zakon bo enakovredno veljal v javnem in zasebnem sektorju, prepovedoval pa bo vsakršno diskriminacijo glede na spol, raso, vero, invalidnost, starost in tudi spolno usmerjenost. Vlada pa bo v primeru kršiteljev ostro nastopala. »Podjetja z več kot 25 zaposlenimi bo zakon zavezoval, da bodo morali predložiti potrdila o enakih plačah svojih zaposlenih za isto delovno mesto, še preden bodo posebej obravnavani, « je povedal Thorsteinn Viglundsson, minister za socialne zadeve in enakost. Predlogu zakona bo v prihodnjih mesecih sledila vrsta razprav, vendar si glede na prvi odziv in dejstvo, da je skoraj 50% zakonodajalcev v islandskem parlamentu ženskega spola, islandska vlada obeta sprejetje predloga.

Ženske protestno na ulice

Prostovoljni ukrep za enako plačilo po vsej državi je bil prvič uveden leta 2012, vendar podjetniki niso bili pravno zavezani, da ga upoštevajo. Oktobra lani je zato na tisoče žensk predčasno zapustilo svoja delovna mesta in se protestno odpravilo na ulice glavnega mesta Reykjavik z namenom, da opozorijo na svoj zaslužek, ki je za enako opravljeno delo nižji od zaslužka moških sodelavcev. Oktobrski protest naj bi spodbudil dogodek iz leta 1975, ko so ženske na podoben način zapustile svoja delovna mesta in za en dan celo prekinile z opravljanjem gospodinjskih in domačih opravili, vključno z vzgojo otrok.