Hrumenje islandskega ognjenika skrbi letalsko industrijo

Iz krajev v senci ognjenika so evakuirali približno 300 turistov. Čeprav je ognjenik stabilen, nevarnost izbruha ostaja.

Objavljeno
20. avgust 2014 16.29
Iceland Volcano
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Reykjavik − Islandske oblasti so zadnje dni močno zaskrbljene zaradi hrumenja pod enim največjih ognjenikov v državi. Na območju podledeniškega stratovulkana Bardarbunga, ki je z 2009 metri drugi najvišji vrh Islandije in del največjega ognjeniškega sistem na otoku, so namreč od sobote zabeležili približno 3000 potresov, zaradi česar se bojijo, da bo vsak čas izbruhnil.

Seizmologi so v ponedeljek namerili potres z magnitudo 4,5 po Richterjevi lestvici, kar je bil najmočnejši potres v regiji po letu 1996, a po podatkih islandske meteorološke službe v zadnjih 24 urah še niso zabeležili potresa z magnitudo, ki bi presegla tri, piše agencija AP. Po trditvah islandskih oblasti je ognjenik tako danes stabilen, nevarnost izbruha pa kljub temu ostaja. Opozorilo za letalstvo so zato povišali na oranžno raven, ki je četrta najvišja na petstopenjski lestvici.

Iz krajev v senci ognjenika − ta leži v osrednjem delu države, pod največjim islandskim ledenikom Vatnajökull − so danes evakuirali približno 300 turistov in pohodnikov, z nadaljnjimi preleti okolice pa bo islandska civilna zaščita poskušala zagotoviti, da na območju − to ni naseljeno, le tu in tam so postavljeni koče in bivaki, ki jih v poletnih mesecih uporabljajo turisti in lovci − ni ostal nihče. Ceste, ki vodijo do ognjenika, so sicer zaprli že v začetku tedna, poroča Reuters.

Pristojni se bojijo tudi ponovitve scenarija izpred štirih let, ko je izbruh manjšega ognjenika Eyjafjöll (aprila 2010) povzročil pravi kaos v letalskem prometu. Zaradi vulkanskega pepela, ki je prekril Evropo in predstavlja nevarnost za letalske motorje, so namreč odpovedali več kot 100.000 letov in s tem zmotili potovalne načrte več kot osmih milijonov ljudi. Zaprtje zračnega prostora je bilo največje po drugi svetovni vojni.

Znanstveniki ocenjujejo, da je ognjenik Bardarbunga dovolj mogočen, da bi lahko njegov morebitni izbruh povzročil velike motnje v letalskem prometu na severu Evrope in severu Atlantskega oceana. Poleg tega bi vulkanski pepel in ledeniške poplave na Islandiji povzročili veliko gmotno škodo, piše AFP.

Islandske oblasti so sinoči posvarile, da bo morda trajalo še precej dolgo, preden se bodo razmere spremenile.