Juncker pod plazom kritik zaradi čestitke Putinu

Kritiki menijo, da čestitke v obdobju, ko Velika Britanija Rusiji očita napad z živčnim plinom na nekdanjega vohuna, niso primerne.

Objavljeno
21. marec 2018 13.31
De. P., STA
De. P., STA

Bruselj – Predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker se je v torek znašel pod plazom kritik zaradi pisma, v katerem je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu čestital za ponovno izvolitev, piše bruseljski spletni medij Politico. Mnogi menijo, da čestitke v obdobju, ko Velika Britanija Rusiji očita napad z živčnim plinom na nekdanjega vohuna, niso primerne.

Juncker je v pismu Putinu, ki so ga Rusi v nedeljo z rekordno podporo izvolili za nov šestletni mandat na čelu države, med drugim obljubil, da bo »vedno partner pri izboljšanju varnostnega sodelovanja z Moskvo«.

»Vedno sem trdil, da so pozitivni odnosi med Evropsko unijo in Rusijo ključni za varnost naše celine,« je v pismu, ki ga je objavil na družbenem omrežju twitter, zapisal Juncker. Dodal je, da bi moral biti skupni cilj EU in Rusije oblikovanje vseevropskega varnostnega prostora, ki bi temeljil na sodelovanju. »Upam, da si boste v svojem četrtem mandatu prizadevali za ta cilj. V tovrstnih prizadevanjih bom vedno vaš partner,« je še zapisal.






Predsednik evropske komisije je pismo novoizvoljenemu ruskemu predsedniku poslal dan po tem, ko so zunanji ministri Unije v ponedeljek ostro obsodili napad z živčnim strupom na nekdanjega ruskega vohuna Sergeja Skripala in njegovo hčer Julijo v angleškem Salisburyju. Poudarili so, da EU jemlje izjemno resno britansko oceno, da je za napad zelo verjetno odgovorna Rusija, in Moskvo poziva k odgovorom na vprašanja iz Londona. Poleg tega je diplomatska služba EU izrazila zaskrbljenost zaradi »kršitev in pomanjkljivosti« na ruskih predsedniških volitvah.

Junckerjevo pismo v Bruslju ni naletelo na pozitivne odzive. Evropski poslanec iz Velike Britanije Ashley Fox je ocenil, da se je Juncker s pismom poskušal spraviti s človekom, ki ogroža varnost Zahoda. Pismo je označil za sramotno, dejstvo, da Juncker v njem ni omenil odgovornosti Rusije za napad na Skripala, pa »za bruhat«.




Koordinator evropskega parlamenta za brexit Guy Verhofstadt je tvitnil, da »zdaj ni čas za čestitke«. Nekdanji belgijski premier vztraja, da morajo biti odnosi z Rusijo odvisni od spoštovanja mednarodnih pravil.