London − Britanija bo v Calaisu na severu Francije v skladu z dogovorom, ki sta ga državi dosegli v začetku leta, začela graditi zid, s katerim bi prebežnikom preprečili vdiranje v tovornjake in s tem prihod na Otok, piše Slovenska tiskovna agencija.
Štiri metre visok in kilometer dolg zid bodo gradili na cesti, ki vodi do pristanišča v Calaisu, piše STA. Služil bo kot dopolnilo varnostni ograji, ki že stoji okoli pristanišča in vstopa v predor pod Rokavskim prelivom. Postavljati ga bodo začeli ta mesec, dokončan pa bo predvidoma do konca leta, napovedujejo uradni viri na britanskem notranjem ministrstvu. Gradnjo zidu bo, skladno z dogovorom, sklenjenim marca letos, financirala britanska vlada.
Dogovor o postavitvi zidu v Calaisu sta London in Pariz dosegla po tem, ko je lani več deset tisoč ljudi z vdiranjem oziroma skakanjem na tovornjake na poti na Otok skozi Eurotunnel ali s trajekti poskušalo vstopiti na britanska tla. Jezni tovornjakarji in kmetje so v ponedeljek zablokirali glavne ceste v Calais in iz njega ter s takšnim protestom zahtevali zaprtje ogromnega migrantskega tabora v tem mestu, piše STA.
V tem improviziranem taborišču, poimenovanem džungla, se v šotorih in podobnih začasnih zatočiščih po ocenah gnete približno 7000 ljudi, po mnenju nevladnikov pa celo 10.000. Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je prejšnji teden ob obisku »džungle« sicer napovedal, da bodo to taborišče zaprli, takoj ko bo mogoče, a bo to potekalo postopoma, še piše STA.













