Koalicija 20 držav v Parizu o strategiji proti Islamski državi

Iraški premier države poziva k večji podpori v boju proti IS, organizaciji, v kateri po njegovem prevladujejo tuji borci.

Objavljeno
02. junij 2015 13.54
IRAQ-CONFLICT-SUNNI
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Pariz − V boju proti pripadnikom skrajne sunitske skupine Islamska država sodeluje dvajset držav, a kljub temu skrajneži tako na bojiščih v Siriji kot Iraku dosegajo vedno nove zmage. Zadnji večji poraz koalicije in iraških sil je bil padec Ramadija, glavnega mesta največje iraške province Anbar. Iraški premier Haider al Abadi je pred današnjim srečanjem ministrov koalicije držav pojasnil, da ne gre zgolj za poraz Iraka, ampak celotne mednarodne skupnosti.

Glavna tema današnjega srečanja ministrov v Parizu bo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP predvsem Abadijev načrt, kako osvoboditi ne le Ramadi, ampak celotno provinco Anbar, in kakšno vlogo naj bi pri tem imela koalicija.

Abadi je sicer še pred današnjim srečanjem pozval k večji podpori mednarodne skupnosti v boju proti Islamski državi, organizaciji, v kateri po njegovih besedah zdaj prevladujejo tuji borci. »Pritok tujih borcev je večji kot prej. Gre za mednarodni problem, ki ga je treba rešiti,« je povedal nekaj ur pred zasedanjem ministrov. Po njegovih podatkih so še do pred kratkim v vrstah IS prevladovali iraški državljani, danes pa se na iraških bojiščih borijo predvsem tujci. »Daeš [drugo ime za IS] ustvarja novo generacijo bojevnikov − predanih [ciljem] in prežetih z ideologijo. Pripravljeni so umreti, a ne kot samomorilski napadalci,« je povedal Abadi.

Po njegovih besedah se mora mednarodna skupnost vprašati, zakaj toliko »teroristov prihaja iz Saudske Arabije, iz Zaliva, zakaj toliko iz Egipta, Sirije, Turčije in iz evropskih držav«.

Ob vedno novih zmagah IS je države pozval k večji izmenjavi obveščevalnih podatkov, saj imajo, kot pravi, opraviti z »transnacionalno organizacijo«. »Potrebujemo vso podporo sveta, a za zdaj je nismo dobili veliko. Mislim, da je tu mednarodni skupnosti spodletelo ... Veliko se govori o podpori Iraku, a na terenu je je le malo,« je bil kritičen Abadi in dodal, da imajo težave že z dobavo orožja in streliva. Večino pogodb imajo namreč podpisanih z Rusijo in Iranom, državama, nad katerima 'visijo' sankcije Zahoda. »Ne zahtevamo orožja, a vas prosimo, da nam omogočite lažji nakup,« je še dejal.

Neimenovani zahodni diplomati so za AFP povedali, da je glavni cilj današnjega srečanja Abadiju in iraškim oblastem izraziti podporo, potem ko se vrstijo pozivi po večjem vključevanju sunitske manjšine v iraško družbo in oblast.