Obveščanje v primeru afere z insekticidom fipronil v jajcih ni delovalo, kot bi moralo. Večina držav je za oporečne izdelke izvedela preko medijev, ne uradnega sistema informiranja o varnosti hrane, zato bi ga bilo treba nadgraditi v bolj učinkovitega in usklajenega.
O tem so soglašali ministri, pristojni za varno hrano, na konferenci, ki jo je sklical komisar za zdravje in varnost hrane Vytenis Andriukaitis, vendar končne odločitve o ukrepih zaradi odsotnosti nekaterih ministrov niso sprejeli.
Bili so si tudi edini, da je »afera nastala zato, ker so hoteli nekateri kovati dodaten dobiček. Proti rdeči pršici pri perutnini se je mogoče boriti tudi z drugimi pripravki, ki so dovoljeni, vendar je njihova uporaba dražja. Gre za protizakonito delovanje, ki je ogrozilo zdravje potrošnikov, in ga je treba preganjati in sankcionirati,« je drugo ugotovitev povzel kmetijski minister Dejan Židan.
Obenem je poudaril, da se morajo tudi potrošniki zavedati, kam pripelje pretirana usmerjenost na nižje cene hrane. »Biti moramo pošteni in priznati, da ima tudi proizvodnja hrane svojo stroškovno plat.«
Fipronil je insekticid, ki se pogosto uporablja za zatiranje zunanjih zajedavcev pri hišnih živalih, prepovedan pa je za uporabo pri živalih, namenjenih za človeško prehrano. A zašel je tudi v to, kar je posledica nedovoljene uporabe za zdravljenje kokoši, ki jih je napadla rdeča pršica.
Nizozemska agencija za varno hrano je bila o možnosti njegove nedovoljene uporabe na perutninskih farmah obveščena novembra lani, vendar ni ukrepala. Preiskavo so šele julija letos sprožili belgijski organi, a tudi oni kar dva meseca po tem, ko jih je o fipronilu v jajcih obvestilo neko belgijsko podjetje. Zatem so tudi pri svojih analizah odkrili povišane vsebnosti insekticida v jajcih.
Komisar za zdravje in varnost hrane Vytenis Andriukaitis na konferenci v Bruslju. Foto: AFP
Informacijo so v sistem hitrega obveščanja za živila in krmo Rasff sporočili 20. julija, šele dva tedna po prvih zaskrbljujočih rezultatih. Sledili so množični umiki kontaminiranih jajc v številnih državah.
»To je kriminalno dejanje«
Afera je vsaj v Evropi že presegla razsežnosti afere s pokvarjenim brazilskim mesom. Rasff je zabeležil že 600 umaknjenih pošiljk z zdravstveno oporečnimi jajci in izdelki iz njih. Prizadetih je bilo 26 članic EU in 23 tretjih držav. S trgovskih polic je bilo umaknjenih več milijonov jajc in več ton jajčnih proizvodov, začasno je bilo zaprtih več perutninskih farm, med državami pa se je vnela besedna vojna o krivdi za škandal.
Obtožbe so priletele tudi na Evropsko komisijo, češ da se je na tveganje za potrošnike odzvala prepozno. Komisar Andriukaitis je to zavrnil z izjavo, da je bila tudi Komisija o kontaminiranih jajcih obveščena 20. julija, ko je Belgija poslala prvo obvestilo v sistem Rasff. Dodal je, da gre pri aferi za kriminalno dejanje in ne za temo s področja tveganja živil za zdravje.
Evropska komisija je za fipronil predlagala mejno vrednost 0,72 miligramov na kilogram. Nad to vrednostjo jajca ali izdelki iz njih predstavljajo akutno tveganje za zdravje, v spornih jajcih in jajčnih izdelkih pa so bile izmerjene tudi vrednosti višje od 1,2 miligrama. Svetovna zdravstvena organizacija fipronil uvršča med zmerno strupene snovi, ki v visokih koncentracijah povzroča slabost in vrtoglavico, v zelo visokih pa lahko poškoduje ledvica, jetra in ščitnico.
Fipronil so uporabili za za zdravljenje kokoši, ki jih je napadla rdeča pršica. Foto: Reuters
Razgaljene slabosti proste trgovine
V Evropski potrošniški organizacij BEUC pravijo, da je afera razgalila slabe plati proste trgovine za potrošnike. Te zaradi kompleksnosti zagotavljanja varnosti hrane, ki potuje preko več meja ali vsebuje sestavine iz »petih kontinentov«, zasenčujejo njene prednosti. Pristojni organi pa po mnenju BEUC nimajo dovolj sredstev za nadzor, ali je hrana varna in skladna s predpisanimi standardi. Nizozemska evroposlanka Anja Hazekamp, ki je pozvala k popolni prepovedi insekticida, pa pravi, da je afera znova opozorila na zgrešenost industrijske živinoreje.
Slovenije afera za zdaj ni huje prizadela, saj je samopreskrba s pri nas »pridelanimi« jajci 94-odstotna. Povišana vsebnost fipronila v jajcih in jajčnih izdelkih je bila ugotovljena v dveh primerih. Pri prvi pošiljki je šlo za 230 litrov jajčnih proizvodov, ki sta jih preko dveh avstrijskih posrednikov k nam distribuirali slovenski podjetji, in jih prodali 14 gostincem in slaščičarjem.
V drugem primeru je šlo za 17 kilogramov tekočega jajčnega rumenjaka in tekočih umešanih jajc, ki so bili prodani preko avstrijske trgovske verige Metro Cash & Carry trem slovenskim pravnim osebam, od tega se dve ukvarjata z živilsko dejavnostjo. Proizvoda sta porabili pri pripravi slaščic in krofov. Vsaj del kontaminiranih jajčnih proizvodov je torej pristal v končnih izdelkih, ki so bili prodani, vendar ugotovljene vrednosti fipronila v nobenem primeru niso predstavljale tveganja za zdravje ljudi, so v svojih poročilih zapisali na upravi za varno hrano.