Makedonci zidajo z Albanci hišico iz kart

Makedonija je izgubila priložnost za vzpostavitev nadzornih mehanizmov in višje ravni demokracije.

Objavljeno
10. januar 2017 19.18
makedonija
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Po dveh letih globoke politične krize makedonska barka kljub predčasnim volitvam še ni zapeljala v mirne vode. V kombinatoriki za sestavo nove vlade so jeziček na tehtnici albanske stranke. Široka koalicija je malo verjetna, agonija pa se lahko nadaljuje do novih volitev.

Novo vlado bosta težko sestavila tako Nikola Gruevski kot Zoran Zaev, tako da še vedno ni izključena tehnična vlada, ki bo pripravila teren za nove izredne volitve. Zaeva ni podrplo večje število Makedoncev tudi zato, ker so protestniki hoteli več, kot jim je ponudil vodja največje opozicijske stranke. V razdeljeni družbi še ne bo resnih sprememb, ne glede na to, kdo bo na čelu izvršne oblasti. Makedonija je žal tudi tokrat izgubila priložnost, da bi v državi vzpostavili nadzorne mehanizme in višjo raven demokracije.

Makedonski predsednik Gjorge Ivanov je končal obdobje negotovosti o tem ,kdo bo imenoval novo vlado, ki spominja na zidanje hiše iz kart. Mandat za sestavo nove vlade je dal prvaku konzervativne VMRO-DPMNE Nikoli Gruevskemu, ki ima 20 dni časa, da sestavi vlado in program, nato pa ga čaka glasovanje v parlamentu.

Grožnja so slabi Albanci

Nikola Gruevski, ki je vladal Makedoniji celo desetletje, je lani odstopil s položaja premierja zaradi politične krize, po zmagi na decemberskih parlamentarnih volitvah pa je napovedal svojo vrnitev in oblikovanje nove vladne koalicije. VMRO-DPMNE je na parlamentarnih volitvah osvojila 51 poslanskih mest, opozicijski socialdemokrati (SDSM) pa 49 od skupno 120.

Po imenovanju za mandatarja je Gruevski povedal za makedonske medije, da vlade ne bo skušal sestaviti za vsako ceno. Če se bo zataknilo pri pogovorih z drugimi strankami o oblikovanju koalicije, je še izjavil, bo mandat vrnil predsedniku. Napovedal je, da bo albanski stranki Demokratična unija za integracijo (DUI), ki je na volitvah osvojila 10 poslanskih mest in je bila z VMRO-DPMNE v vladi že minulih deset let, predlagal, da se povežejo in skupaj oblikujejo večino. Po njegovem je vse mogoče, tako tudi vladna koalicija DUI in SDSM, ki je poraženec volitev, kar bi pomenilo novo politično tradicijo in prakso v Makedoniji.

Pred volitvami je Gruevski popustil pritisku mednarodne skupnosti, ki se odkrito vmešava v makedonske notranje zadeve. Po njih še vedno ne ve, ali je zmagovalec ali ne, in kako se bo razpletel kazenski pregon zoper njega. Kljub temu so pretirane ocene, da se je sprl s celim svetom in potisnil Makedonijo v izolacijo, ker tega ni mogel storiti. Na čelu VMRO-DPMNE zdaj rešuje Makedonijo pred slabimi Albanci, ki so glasovali za prv++aka SDSM Zorana Zaeva, ni ga pa motilo, da je desetletje vladal prav z njihovo pomočjo.

Ko je Gruevski prevzel oblast, je bil tehnokrat, ki je bil odločno proti medetničnim delitvam. Njegovi politični nasprotniki so tudi njemu takrat očitali, da je zmagal po zaslugi zarote mednarodne skupnosti. Ker izvršne oblasti ni nihče nadzoroval, je lahko delal, kar je hotel. Za takšne razmere je kriva tudi DUI, ki je z VMRO-DPMNE kraljevala na oblasti. Svoj delež je prispevala tudi opozicija, ki se je namesto v parlamentu borila za prevzem oblasti zunaj njega brez oprijemljivega programa.

Albanci za Makedonce

Da si je Gruevski zaslužil mandatarstvo, ker je kot nosilec vseh volilnih aktivnosti pridobil zaupanje ljudi, so prepričani v VMRO-DPMNE, medtem ko v SDSM menijo, da bo za njihove politične nasprotnike najboljše, če bodo čim prej spoznali, da mora Gruevski sestopiti s politične scene. Po njihovem bi bilo to dobro tudi za Makedonijo. Gruevski se seveda še nima umakniti iz politike, temveč javnosti že razlaga prednostne naloge prihodnje vlade.

Odprto je vprašanje, ali je DUI pripravljena znova skleniti vladajočo koalicijo z VMRO-DPMNE. Prvak DUI Ali Ahmeti navija za skupno platformo, ki bi zajela realne potrebe Makedonije. Zavzema se za reforme, ki so pomembne za Albance, kamen spotike med starima koalicijskimi partnerjema pa bi lahko bilo predvsem podaljšanje mandata posebnega javnega tožilstva, ki mu v VMRO-DPMNE nasprotujejo. 

Zveza za Albance, ki ima tri poslance, je sporočila, da ne bo sklepala koalicije z osumljenimi osebami, Besa s petimi poslanci pa je že vnaprej zavrnila vsako možnost vladne koalicije z VMRO-DPMNE. Med albanskimi strankami se še ni izrekla le Demokratska stranka Albancev z dvema poslancema, ki se tudi ni udeležila posvetovalnega sestanka z albanskim premierom Edijem Ramo. Kaj je rojakom zunaj albanskih meja svetoval Rama, je ostalo zakrito za tančico skrivnosti.

Glasovanje albanskih volilcev za SDSM je presedan v Makedoniji, čeprav so tudi Makedonci že glasovali za Albance, ko je v ZDA na predsedniških volitvah zmagal Barack Obama. Zaevu se je račun za zdaj izšel, kajti s snubitvijo Albancev ni izgubil podpore makedonskih volilcev. Kljub temu se bodo morali v SDSM vprašati, zakaj niso dobili večje podpore navadnih državljanov v večinski makedonski entiteti. Kar zadeva albanske volilce, pa jim je Zaev med predvolilno kampanjo delil tudi obljube, ki so formalno pravno neuresničljive. To velja na primer za obljubljeno širitev ohridskega mirovnega sporazuma, kar zahteva dvotretjinsko večino v parlamentu, ki je SDSM brez VMRO-DPMNE ne more zagotoviti.