Tudi krščanski demokrati iz dežele Mecklenburg-Predpomorjansko, ki jih je v Kühlungsbornu nagovorila Angela Merkel, nimajo veliko razloga za veselje, saj so po lanskih deželnih volitvah le mlajši partner v koaliciji z lokalnim socialdemokrati, na letošnjih volitvah za bundestag pa je nacionalistična Alternativa za Nemčijo prejela skoraj petino glasov. A je dolgoletna kanclerka med svojim prvim nastopom pred člani svoje stranke po propadu »jamajške« koalicije z liberalci in zelenimi vseeno prejela aplavz - in priložnost za pohvalo prizadevanj za ponovno zvezno koalicijo s socialdemokrati pod njenim vodstvom. Tako kot nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier tudi sama ni naklonjena novim volitvam, je povedala izvrševalka kanclerskih poslov.
V svojem starem umirjenem slogu, ki spravlja v takšen obup njene politične nasprotnike, Angela Merkel ni preveč kritizirala niti tistih, ki so ji minuli teden spodmaknili politična tla pod nogami. Po njenih besedah je bilo že od vsega začetka jasno, da bodo pogajanja s FDP in zelenimi naporna, zdaj pa ni čas za prepire, ampak za pogled v prihodnost. Nemčija potrebuje stabilno vlado za spopad s številnimi izzivi, pred katerimi stoji, temelj prihodnje koalicije pa bi moralo biti prizadevanje za boljše življenje državljanov. »Dobro smo delali!« je ob tem ocenila svoj zadnji mandat s socialdemokrati, pa čeprav pogreša podobno priznanje SPD. Po pogovorih s predsednikom Steinmeierjem zdaj socialdemokratski prvak Martin Schulz ne izključuje več pogovorov o še eni veliki koaliciji, a tudi poudarja, da bodo o tem na koncu odločali člani stranke.
Pogovarjati se je treba o tem, kako delati še bolje, je kljub številnim socialdemokratskim zmerjanjem na njen račun povedala Merklova, ki pa tudi sama ne ve, kako bo šlo naprej. A je tudi zanjo predpogoj za morebitno ponovno skupno vladanje medsebojno spoštovanje - in državni proračun brez novega zadolževanja. Evropa po njenem prepričanju potrebuje stabilno Nemčijo, ki bo pomagala ljudem z nižjimi in srednjimi dohodki, zniževala stroške dela ter obračunavala s pomanjkanjem kvalificirane delovne sile. Poudarila pa je tudi, da se nenadzorovano priseljevanje kot v letu 2015 ne sme ponoviti, saj je ena najpomembnejših prihodnjih tem notranja varnost. Eden od navzočih je ob tem tudi dolgoletni kanclerki očital pomanjkanje domoljubja, a so ga drugi mecklenburški krščanski demokrati izžvižgali.