Na Kosovu je slavil »državni projekt« Beograda

Slab izid za vladajočo koalicijo bi lahko bil uvod v nove predčasne parlamentarne volitve

Objavljeno
25. oktober 2017 11.59
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Na kosovskih lokalnih volitvah je dobila največ podpore­ ­Demokratska liga Kosova biv­šega premiera Ise Mustafe, ki je bila poraženka letošnjih parlamentarnih volitev. V devetih od desetih večinsko srbskih občin je zmagala Srbska lista, ki je »državni projekt« Beograda.

Demokratska liga Kosova (LDK) je po preliminarnih rezultatih dobila slabih 27 odstotkov glasov, sledi ji Demokratska stranka (PDK) predsednika parlamenta Kadrija Veselija. Rezultat je tudi posledica delitev in napetosti v PDK, ker se Veseli upira predsedniku države Hashimu Thaçiju, ki želi ohraniti prevladujoč vpliv v stranki.

Ključni politični boj ni končan

Na tretjem mestu je opozicijsko nacionalistično gibanje Samo­opredelitev, ki je dobilo 16 odstotkov glasov, medtem ko je bilo na parlamentarnih volitvah na prvem mestu. Napovedi analitikov, da bodo lokalne volitve pomenile nov vzpon gibanja Samoopredelitev, se niso uresničile. Samoopredelitev na državni ravni ni še nikoli participirala na oblasti, ker ni po meri in okusu mednarodne skupnosti.

Vladajoče Zavezništvo za prihodnost (AAK) premiera Ramusha Haradinaja je podprlo le 12 odstotkov volivcev. Njegova stranka ima le 10 od skupno 120 poslancev v parlamentu. Koalicijo je sestavil s pomočjo Veselija, Fatmirja Limaja in Behgjeta Pacollija, vlada pa ne bi dobila zelene luči, če je ne bi po navodilih Beograda podprla Srbska lista. Lokalne volitve so bile prvi resni test Haradinajeve vlade in vojne koalicije na oblasti in bi lahko bile glede na izid tudi uvod v nove predčasne parlamentarne volitve. Volilna udeležba je bila po podatkih volilne komisije 46-odstotna, Kosovci pa so tudi tako pokazali, da so nezadovoljni in apatični.

V večini večjih kosovskih mest bodo dobili župana v drugem krogu­ 19. novembra, tudi v Prištini, kjer bo sedanji župan iz vrst gibanja Samoopredelitev Shpend Ahmeti nastopil proti izzivalcu iz vrst LDK Arbanu Abrashiju. Ahmeti je prvič postal župan Prištine, kjer živi četrtina prebivalstva, tudi zato, ker se je ogradil od radikalnih stališč ustanovitelja gibanja Samoopredelitev Albina Kurtija. Vladajoča koalicija mu vseskozi meče polena pod noge, očitno pa zaradi notranjih razhajanj ni našla kandidata, ki bi se lahko uspešno soočil z Ahmetijem, čeprav ključni politični boj na lokalnih volitvah poteka prav za prvega moža Prištine.

Kosovski naprednjaki in izdajalci srbskega naroda

Lokalne volitve v večinsko srbskih občinah je usmerjal Beograd, tako da je bilo vnaprej jasno, da bodo na njih slavili »kosovski naprednjaki« srbskega predsednika Aleksandra Vučića. Direktor urada za Kosovo Marko Đurić je zmago Srbske liste na čelu z Goranom Rakićem označil za veliko zmago celotnega srbskega naroda, Vučić pa je poudaril, da ni uspelo tistim, ki so poskušali razdeliti Srbe na Kosovu. Beograd je predstavljal lokalne volitve na srbskih območjih kot boj za življenje in smrt, predvolilna kampanja pa je bila v znamenju pritiskov na politične nasprotnike in volivce.

Po mnenju nekaterih analitikov si je Beograd naredil medvedjo uslugo, ker je povzročil slabitev srbske skupnosti na Kosovu in s tem tudi lastnih pogajalskih izhodišč v dialogu s Prištino. V Beogradu se je Srbske liste že prijelo ime kosovska Srbska napredna stranka, srbski državni vrh pa je obtožil vse, ki so bili proti njej, da delujejo proti interesom srbskega naroda.

Na mejnem prehodu Jarinje, na meji s Srbijo, so v nedeljo aretirali tri osebe, ko so na turističnem avtobusu s kosovskimi Srbi, ki imajo volilno pravico, odkrili dve bombi. To naj bi potrdilo trditve opozicijskih aktivistov v srbskih krajih, da so bili tarča velikega pritiska, da v predvolilni kampanji ni bilo nobenih soočenj in da je prevladovalo ozračje strahu. Če je imela opozicija kje realno možnost, da premaga Srbsko listo, so njihovim kandidatom podtaknili bombo pod osebno vozilo ali odvrgli molotovko na hišo.

Lokalne volitve na srbskih območjih je zaznamovala tudi ostra predvolilna kampanja proti Oliverju Ivanoviću, ki je bil kandidat za župana severnega dela Kosovske Mitrovice. Po mnenju prvaka državljanske pobude Srbija, demokracija, pravica si Beograd za vsako ceno prizadeva za zmago Srbske liste na severu Kosova, ker se boji, da bi njen poraz načel tudi oblast v Srbiji.

Na njegovo izjavo, da je ciprski model najboljša rešitev za Kosovo, se je ostro odzval Vučić, ki se je vprašal, ali bi bili Srbi v tem primeru Turki. Ker je Ivanović še vedno v sodnem postopku zaradi domnevnih zločinov nad albanskimi civilisti, ga Beograd ne more označiti za izdajalca. Kljub temu Rakić z izjavo, da bo drugi krog lokalnih volitev čez štiri leta, ni ­brcnil v temo.