Kišinjov – V nedeljskem drugem krogu predsedniških volitev v Moldaviji je glede na izide po skoraj vseh preštetih glasovnicah zmagal proruski kandidat, socialist Igor Dodon. Podprlo ga je 55 odstotkov volivcev, medtem ko je za njegovo tekmico, proevropsko kandidatko treh liberalnih strank Maio Sandu glasovalo 45 odstotkov Moldavcev, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Dodon je v nedeljo zvečer že razglasil zmago. »Zmagali smo, to vedo vsi,« je po poročanju STA dejal na novinarski konferenci pozno zvečer. Pri tem je obljubil, da bo predsednik vseh Moldavcev in ljudi pozval, naj ostanejo mirni in se vzdržijo protestov proti izidom volitev.
To so bile prve neposredne predsedniške volitve v Moldaviji po 20 letih, od leta 1996 je predsednika izbiral moldavski parlament. Po podatkih osrednje volilne komisije je bila volilna udeležba v nedeljo 53-odstotna, medtem ko se je prvega kroga udeležilo 49 odstotkov od približno 3,2 milijona volilnih upravičencev.
Dodon je v prvem krogu volitev 30. oktobra zbral 48 odstotkov glasov, Sandujeva pa 38 odstotkov.
Nekdanji minister za gospodarstvo Dodon želi ponovno vzpostaviti strateško partnerstvo z Moskvo, vendar se bo prav tako zavzemal za sprejetje reform, ki jih zahteva Bruselj. Sandujeva, nekdanja ministrica za izobraževanje, je po drugi strani pred volitvami obljubljala »evropsko Moldavijo,« saj se zavzema za pot evropske integracije.
Ob oddaji glasovnice je Dodon svojo kampanjo opisal kot boj proti oligarhom in drugim, »ki so oropali državo in jo želijo uničiti«. Sandujeva pa se je zavzela za imenovanje »poštenih, spodobnih in nekorumpuiranih strokovnjakov«. V zadnjih letih je namreč to državo pretreslo več korupcijskih in političnih škandalov.
Kritično do volitev
Oba kandidata sta kritična do organizacije volitev, pri čemer izpostavljata pomanjkanje glasovnic za glasovanje po pošti. Sandujeva je tudi omenila več nepravilnost na volitvah in zahtevala neodvisno preiskavo. Volitve je spremljalo več kot 4000 opazovalcev iz Moldavije in tujine.
V Moldaviji ima sicer predsednik države zelo omejena pooblastila in o praktično ničemer ne more odločati brez vlade in parlamenta.
Nekdanja sovjetska republika med Romunijo in Ukrajino je ena najrevnejših držav v Evropi. Glede na podatke Svetovne banke živi 41 odstotkov prebivalstva s petimi dolarji na dan. V očeh številnih prebivalcev postopno odpiranje evropskega trga za moldavske izdelke ni nadomestilo izgube velikega ruskega trga, čeprav je izvoz v EU v zadnjih dveh letih narasel na dve milijardi evrov.