Na referendumih o več avtonomije v Italiji različna udeležba

Deželne oblasti v Milanu in Benetkah si želijo več avtonomije na področju priseljevanja, izobraževanja in gospodarstva.

Objavljeno
22. oktober 2017 16.18
Š. J., STA, Be. B.
Š. J., STA, Be. B.

Milano/Benetke - V dveh bogatih deželah na severu Italije, Lombardiji in Venetu, danes potekata referenduma o tem, ali naj deželi dobita širšo avtonomijo. Volišča bodo sicer odprta do 23. ure, rezultate pa je moč pričakovati v noči na ponedeljek. Do 19. ure je udeležba v Venetu po delnih podatkih presegla 50 odstotkov.

Volilna udeležba je bila do poldneva v Lombardiji po navedbah italijanske tiskovne agencije Ansa 11-odstotna, prag za veljavnost referenduma pa ni predviden.

Medtem je v Venetu za veljavnost referenduma potrebna 50-odstotna udeležba. Do poldneva je v tej deželi glas oddalo 21 odstotkov upravičencev, ob 19. uri pa je ocena volilne udeležbe 51,9-odstotna, poroča Ansa. Gre sicer za oceno, ki temelji na podatkih 292 od skupno 575 občin. V Venetu so prizadevanja za avtonomijo precej močnejša kot v Lombardiji.

Večja udeležba, večja pogajalska teža

Pravico oddati glas na referendumih ima danes več kot enajst milijonov volilnih upravičencev, saj v Lombardiji in Venetu živi kar četrtina vseh prebivalcev Italije. Izidi referendumov ne bodo zavezujoči, a čim višja bo udeležba, tem večja bo pogajalska teža deželnih oblasti nasproti Rimu.

Deželne oblasti v Milanu in Benetkah si želijo predvsem več avtonomije na področju priseljevanja, izobraževanja in gospodarstva. Italijanska ustava deželam dovoljuje razširitev pristojnosti, a v dialogu z osrednjimi oblastmi in ob strinjanju parlamenta v Rimu.

Glavni razlog za zahteve po širši avtonomiji so finance. Lombardija in Veneto sta namreč med najbogatejšimi italijanskimi deželami in veljata za gospodarski motor Italije.