Nekdanjega romunskega predsednika sumijo zločinov proti človečnosti

Ion Iliescu je domnevno leta 1990 odredil nasilno zatrtje protivladnih protestov.

Objavljeno
21. oktober 2015 15.07
ROMANIA-COURT-CRIMES-ILIESCU
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Bukarešta – Sedaj 85-letni bivši predsednik, ki je državo vodil med letoma 1990 in 1996 ter 2000 in 2004, je bil dopoldne eno uro na tožilstvu, kjer so ga seznanili z uvedbo preiskave. Po tem novinarjem ni hotel dati izjav, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Osumljen je, da je junija 1990 pozval več tisoč rudarjev s severa države v Bukarešto, kjer so skupaj s policijo na Univerzitetnem trgu napadli in razgnali opozicijske protestnike, ki so šest mesecev po padcu komunističnega režima več tednov blokirali središče prestolnice.

V nasilnem zatrtju so bili ubiti štirje ljudje, tisoč pa je bilo ranjenih, od tega trije s strelnim orožjem, je pojasnilo tožilstvo.

Takratnega šefa romunske obveščevalne službe SRI Virgila Magureanuja so tožilci danes zaslišali glede njegove vloge v teh dogodkih, ki so očrnili podobo Romunije.

ESČP obsodilo Romunijo zaradi površne preiskave

Tožilstvo je marca letos znova odprlo preiskavo o tej zadevi, potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice septembra 2014 Romunijo obsodilo zaradi pomanjkljive preiskave, za katero so bila značilna dolga obdobja nedejavnosti.

Proti Iliescuju so zaradi tega dogodka že leta 2005 vodili preiskavo zaradi umorov in poskusov umorov, a jo je tožilstvo leta 2007 ustavilo zaradi postopkovnih napak in odredilo novo preiskavo.

Iliescu je že leta 2005 trdil, da mu ni kaj očitati v tej zadevi in da bi bila njegova obtožba nacionalna sramota.

Leta 2008 so tožilci zaradi pomanjkanja dokazov ustavili postopek ob oceni, da dejstva, ki mu jih očitajo, več ne obstajajo.

Na Evropsko sodišče za človekove pravice se je obrnila soproga ene od žrtev, moškega, ki so ga ubili streli z notranjega ministrstva in moški, ki ga je mučila policija v kleti javne televizije.

Sodišče je septembra leta 2014 razsodilo, da mora Romunija vdovi plačati 30.000 evrov odškodnine, 15.000 evrov pa protestniku, ki so ga mučili.