Berlin - »Strinjamo se, da vso odgovornost za ta razvoj dogodkov nosi predsednik Asad,« je po telefonskih posvetovanjih s francoskim predsednikom Françoisem Hollandom in italijanskim premierom Paolom Gentilonijem poudarila kanclerka Angela Merkel.
»Vsi vemo, da je kemično orožje mednarodno prepovedano in da tisti, ki ga uporablja, izvaja vojni zločin,« je ocenila nemška prvakinja, »in zaradi njegovih razsežnosti, trpljenja nedolžnih ljudi ter blokade v varnostnem svetu OZN je ameriški napad mogoče razumeti. Zdaj si bo treba na vso moč prizadevati za pogovore v varnostnem svetu in Ženevi,« je dodala, »da bi z njimi dosegli politično prehodno rešitev v Siriji in demokratični konec Asadovega režima, ki je sirskim državljankam in državljanom povzročil že toliko trpljenja.« Da njegova ponavljajoča se uporaba kemičnega orožja proti lastnemu prebivalstvu zahteva sankcije, sta Francija in Nemčija poudarili že po pokolu v Guti poleti 2013, so sporočili po pogovorih Angele Merkel in Hollanda. Kanclerka je že v četrtek govorila o barbarskem napadu, nesposobnost varnostnega sveta za sprejetje resolucije pa označila za sramoto.
Podpora »pogumni odločitvi«
Ameriški napad je kot »primeren odgovor na barbarski kemični napad« podprla tudi vlada Velike Britanije, avstralski premier Malcolm Turnbull pa verjame, da je to hiter in pravičen odgovor na šokantni vojni zločin. Z akcijo se je strinjala tudi Turčija, ki je zahtevala odstranitev sedanjega sirskega režima, »pogumno odločitev« je pozdravila tudi Saudska Arabija. Po prepričanju izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja je ameriški napad na sirsko vojaško oporišče Šajrat jasno sporočilo, da uporaba kemičnega orožja ne bo tolerirana. »Izrael podpira odločitev predsednika Donalda Trumpa in upa, da ta odločnost zaradi grozljivih dejanj Asadovega režima ne bo odmevala le v Damasku, ampak tudi v Teheranu, Pjongjangu in drugje.«
Predsednik evropskega sveta Donald Tusk je napovedal sodelovanje Evropske unije in ZDA pri končanju brutalnosti v Siriji, predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je navedel zagotovila iz Washingtona, da bodo napadi omejeni in namenjeni predvsem preprečevanju nadaljnje uporabe kemičnega orožja. »Nočemo zaostritve, a moramo ustaviti dvoličnost,« je skupaj z nemškim kolegom Sigmarjem Gabrielom poudaril še francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault. »Če Rusija deluje v dobri veri, se bo ustavila in pogajala.«
Tudi v Evropi in na Zahodu se vsi ne strinjajo z ameriško vojaško akcijo v Siriji. Politiki nemške Levice so posvarili pred eskalacijo, »Trumpov prijatelj«, britanski nacionalist Nigel Farage, pa je opozoril, da so takšne akcije v preteklosti le še poslabšale varnostni položaj na Bližnjem vzhodu. S tem se je približal laburističnemu voditelju Jeremyju Corbynu, ki je obsodil napad kot tveganje za eskalacijo vojne v Siriji, a tudi kot »vojni zločin, ki nujno potrebuje neodvisno preiskavo OZN«. Iranski zunanji minister Mohamad Džavad Zarif je ocenil, da se manj kot dve desetletji po terorističnih napadih 11. septembra 2001 ameriška vojska bojuje na isti strani kot Al Kaida in Islamska država.