Nemci zvečer o sestavljanju koalicije

Iskali bodo rešitve, da se izognejo predčasnim volitvam.

Objavljeno
26. november 2017 10.53
STA, B. F. Ž.
STA, B. F. Ž.
Nemški krščanski demokrati (CDU) pod vodstvom Angele Merkel se bodo zvečer sestali v Berlinu, da bi se pogovorili o nadaljnjih korakih, potem ko so pred tednom dni propadla uvodna pogajanja za sklenitev koalicije z Zelenimi in liberalci (FDP), drugih možnosti za koalicijo pa ni na vidiku.

Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, se bodo voditelji stranke sešli ob 18. uri. V ospredju naj bi bili predvsem pogovori o za četrtek napovedanem srečanju Merklove in voditelja sestrske Krščansko-socialne unije, predsednika bavarske deželne vlade Horsta Seehoferja s predsednikom socialdemokratov (SPD) Martinom Schulzem in predsednikom republike Frank-Walterjem Steinmeierjem o morebitnem vnovičnem oblikovanju velike koalicije.

Socialdemokrati so sicer po veliki zaušnici volivcev na septembrskih volitvah sporočili, da bodo v opoziciji. Po propadu pogajanj o oblikovanju t.i. jamajške koalicije pa ostaja njihovo sodelovanje nekako edina možnost, da se Nemčija izogne predčasnim volitvam, ki si jih nihče ne želi.

Schulz je v četrtek sporočil, da bo odločitev o morebitnem vstopu v koalicijo prepustil članom stranke. Za to pa da se je odločil, po 'dramatičnem pozivu' Steinmeierja k pogovorom. Vendar pa so v SPD opozorili, da ti pogovori še ne pomenijo, da bodo zagotovo spet sodelovali pri oblikovanju velike koalicije.

Kaj se bo dogajalo v prihodnjem tednu, ostaja povsem odprto. To je v soboto poudarila tudi Merklova. »Dejansko ne vem, kako se bodo stvari odvijale v prihodnjih dneh,« je dejala na srečanju CDU v Kuehlungsbornu v zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko.

Opozorila je tudi, da predčasne volitve ne bi koristile nikomur. »Nisem povsem prepričana, da bi morali pozvati ljudi znova na volišča, če ne moremo nič narediti z rezultatom,« je dejala.

Korist za skrajno desne

Propad pogajanj o vzpostavitvi t.i. jamajške koalicije v Nemčiji je najbolj koristil skrajno desni Alternativi za Nemčijo (AfD), kaže zadnja javnomnenjska raziskava portala YouGov. V to je prepričanih 35 odstotkov vprašanih. Časnik Bild pa je medtem objavil svojo anketo, ki kaže, da podpora konservativcem in socialdemokratom raste.

Da je razpad koalicijskih pogovorov med krščanskimi demokrati (CDU/CSU), Zelenimi in liberalci (FDP) najbolj koristil socialdemokratom (SPD), je menilo 12 odstotkov vprašanih, da bo največ iz tega potegnila CDU, ki jo vodi kanclerka Angela Merkel, jih meni 8 odstotkov, 7 odstotkov jih navija za FDP, 5 odstotkov pa za Zelene, raziskavo YouGov povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Poleg tega večina vprašanih tudi ne nasprotuje predčasnim volitvam. Z izjavo, da te niso velik problem in da so v trdni demokraciji tudi možne, se je strinjalo 65 odstotkov vprašanih.

Če bo prišlo do predčasnih volitev, bi 59 odstotkov vprašanih volilo iste stranke, kot so jih 24. septembra. Osem odstotkov bi se jih odločilo drugače. Sedem odstotkov pa bi se jih pridružilo enajstim odstotkom, ki že septembra niso odšli na volišča.

Ali naj bi Merklova še naprej vodila nemško vlado, so si Nemci bolj vsaksebi. 40 odstotkov jih to podpira, 41 pa ne.

Bolj jasni so glede usode vodje SPD Martina Schulza. Da bi bil na predčasnih volitvah spet kanclerski kandidat stranke, je menilo le 23 odstotkov vprašanih, 56 odstotkov pa jih je bilo proti, še navaja dpa izsledke raziskave portala YouGov.

Bild am Sonntag pa je objavil raziskavo, ki kaže, da se Nemci vendarle vse bolj ogrevajo za obnovitev velike koalicije med CDU/CSU in SPD. Obema strankama očitno raste podpora.

CDU/CSU je podpora v zadnjem tednu zrasla za dve odstotni točki na 33 odstotkov, SPD pa za eno odstotno točko na 22 odstotkov, povzema dpa.