Norveška kot prva ugaša radijsko omrežje FM

Prehodu na digitalno oddajanje nasprotujeta dve tretjini Norvežanov.

Objavljeno
06. januar 2017 18.19
acr MNENJA/SP
Ba. Pa.
Ba. Pa.

Norveška bo 11. januarja kot prva začela odklapljati FM-radijsko omrežje in prešla na digitalno oddajanje. To spremembo so naznanili leta 2015, izvedba pa bo trajala več mesecev. Nekateri lokalne postaje pa bodo oddajanje prek FM-frekvenc podaljšale do leta 2022.

Norveška vlada se je za prehod odločila delno zato, ker digitalni radio prinaša več programov za enako ceno. Trenutno namreč lahko prek norveškega FM-omrežja oddaja le pet nacionalnih radiev. Poleg tega bo po mnenju vlade digitalni radio bolje deloval v ekstremnih pogojih.

Podporniki preklopa pravijo še, da bo zvok digitalnega radia bolj čist, signal pa bo jasnejši tam, kjer fjordi in hribi motijo FM-oddajnike. Medtem ko je FM-omrežje že zastarelo, vložek v vzdrževanje pa bi bil ogromen.

Javnost nad vladno odločitvijo ni najbolj navdušena. Kot kažejo raziskave javnega mnenja, kar dve tretjini Norvežanov prehoda ne podpirata. Skrbi jih, da bodo preslišali varnostna sporočila, ki jih oddajaj po FM-omrežju. Poleg tega večina avtomobilov nima vgrajenih digitalnih radijskih sprejemnikov, digitalni pretvornik za FM-radio pa stane 170 dolarjev.

Med državami, ki prav tako razmišljajo o prehodu na digitalni sistem, je Velika Britanija, ki to možnost preverila, ko bo delež digitalnega poslušalstva dosegel 50 odstotkov. To bi se glede na sedanje trende lahko zgodilo že v letos.