Z vsega sveta prihajajo odzivi in pokloni ob smrti nekdanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla, ki velja za očeta nemške združitve in evropskega združevanja.
Zastave v Bruslju že visijo na pol droga, predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je sporočil, da ga je smrt 87-letnega Kohla globoko prizadela, saj je bil zanj in za Evropo pravi zaupnik in zaveznik. Poudaril je Kohlovo vlogo pri združevanju Nemčije in načrtovanju prihodnosti Evrope. »Ko je imel možnost, se je vedno odločil za Evropo«, je po poročanju STA dejal Juncker.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je na twitterju zapisal: »Vedno se bom spominjal Helmuta Kohla. Prijatelja in državnika, ki je pomagal ponovno združiti Evropo«. Nemška kanclerka Angela Merkel, ki je bila o Kohlovi smrt obveščena na poti v Rim, pa bo danes zvečer podala izjavo na nemškem veleposlaništvu v Rimu.
Nekdanji ameriški predsednik George H. W. Bush je dejal, da je bil Kohl pravi prijatelj svobode in ga označil za eno največjih političnih osebnosti v povojni Evropi. Dodal je, da je bil eden njegovih največjih prijateljev, skupaj pa sta se v okviru zveze Nato trudila za konec hladne vojne in združenje obeh Nemčij. »Pri vseh naših naporih je bil Helmut skala - močan in stanoviten,« je še zapisal v sporočilu za javnost.
Lojze Petrle in Helmut Kohl. Foto: Reuters
Kohl, prijatelj Slovenije
Spominu na Kohla se je poklonil tudi slovenski državni vrh. Predsednik republike Borut Pahor je prek twitterja sporočil: »Z žalostjo sem prejel vest, da se je poslovil velik državnik, prijatelj Slovenije in Evropejec Helmut Kohl«. Tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez je izrazil spoštovanje do Kohla, »ki je s svojo aktivnostjo omogočil, da je Evropska skupnost Slovenijo priznala januarja 1992«. Zapisal je še, da se »Slovenke in Slovenci v zadnjih letih žal počasi poslavljajo od vseh tistih zgodovinskih osebnosti, ki so pripomogle k slovenski osamosvojitvi in mednarodnemu priznanju naše države. Ti politiki in državniki ostajajo z zlatimi črkami zapisani v knjigo slovenske zgodovine«.
Njegovo podporo slovenski osamosvojitvi je izpostavil tudi nekdanji predsednik republike Milan Kučan in ga označil za prijatelja Slovenije. »Bil je človek, ki je skupaj s takratnim zunanjim ministrom in podkanclerjem Genscherjem poskrbel za relativno zgodnje priznanje Slovenije v njenih naporih, da pride do samostojnosti, in ki se je tudi pozneje zavzemal za to, da je Slovenija čim prej prišla v Evropsko unijo,« je po poročanju STA dejal Kučan.
Predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle pa dejal da se bo Kohla spominjal kot zaveznika in prijatelja v kritičnem trenutku, ko je šlo za mednarodno priznanje Slovenije. Izpostavil je, da je imel navado vsako idejo najprej preveriti pri najmanjši članici. »Bil je trd, a hkrati odprt in vklljučujoč, svoje zamisli pa je ponavadi tudi izpeljal,« je dejal.