»Če ne bomo radikalni, bo komisija z glavo rinila skozi zid,« je prejšnji torek v Strasbourgu pred glasovanjem o prepovedi uporabe herbicida glifosat dejal evropski poslanec Igor Šoltes. »Stalno podaljševanje je politika prevare. Podobno se je dogajalo s Ceto: ko so ocenili, da ne morejo dobiti večine v vseh parlamentih, so izumili novo obliko – začasno uporabo Cete,« še razlaga.
Milan Zver (ELS) pravi, da njihova stranka prepovedi ne podpira. Pravi, da ni znanstvenih dokazov, da bi bil glifosat škodljiv zdravju ljudi, s prepovedjo bi evropskega kmeta naredili manj konkurenčnega. Tako je na plenarnem zasedanju namesto radikalne prepovedi uporabe glifosata do leta 2020 z amandmaji prevladala milejša različica postopnega ukinjanja. Uporaba naj bi bila prepovedana v petih letih, kar je, pravijo pobudniki prepovedi, bolje kot podaljšanje dovoljenja za uporabo za deset let.
»Evropski parlament se je v neobvezujoči resoluciji zavzel za postopno prepoved do leta 2022, a je evropska komisija priporočila zavrnila in pozvala države članice, da se izrečejo o zadevi,« pojasnjuje Anja Hazekamp, poslanka Evropske združene levice – Nordijske zelene levice. Države članice EU imajo tako zdaj možnost potrditi predlog komisije za podaljšanje dovoljenja za pet do sedem let, za desetletno podaljšanje uporabe namreč ni bilo zadostne podpore, pojasnjuje Hazekampova.
Odločitev v rokah držav članic
Kako bodo glasovale, še ni jasno. »Upam, da bodo poslušali evropski parlament.« Hazekampova ob tem meni, da Francija podpira prepoved, Nizozemska, ki je največja izvoznica hrane, naj bi tudi glasovala za prepoved uporabe glifosata, Nemčija je še neodločena, Italija je proti. »Pričakujem, da se bo Nemčija vzdržala ali glasovala proti,« upa. Za odločevalce je še posebno težko, da v rokah nimajo nedvoumnih izsledkov študij, ki bi dokazovale rakotvornost glifosata. Dodatno zmedo delajo nasprotujoče si študije Mednarodne agencije za raziskave raka v Svetovni zdravstveni organizaciji ter evropskih agencijah za varnost hrane (Efsa) in za kemikalije (Echa).
Hezekampova ob tem poudarja, da Efsa in Echa nista pogledali javno financiranih študij, ampak študije industrije: »Na agencijah Efsa in Echa trdijo, da industrija najbolj pozna svoj produkt. A te študije niso javno dostopne. Ker niso transparentne, ne vemo, kako so prišli do takšnih sklepov.« Glavni akter v zgodbi o glifosatu je Monsanto, čigar proizvod roundup uniči vse razen rastlin, ki jih je Monsanto genetsko modificiral – kot je koruza. »Kako naj verjamemo Monsantu, če je lani poleti Monsanto leaks razkril, da podjetje deluje prevarantsko? V raziskavah so znanstvenikom plačevali za objavo imena v študiji, čeprav v njej niso nikoli sodelovali. Zato raziskavam Monsanta ne zaupamo,« pravi.
Na vprašanje, kako vneto Monsanto lobira za svoje proizvode, tudi glifosat, odgovarja: »Močno lobira. Zapravil je veliko denarja, da je politike prepričal v varnost svojih proizvodov.« Prireja tudi prestižne večerje in zabave za poslance. Takšno so organizirali le večer pred zaslišanjem glede Monstanto leaks, je dejala sogovornica.
Alternative obstajajo
Zagovorniki prepovedi uporabe herbicidov z aktivno snovjo glifosat si z uredbo prizadevajo »zagotoviti visoko raven zaščite ljudi, živali in okolja« ter izboljšati delovanje notranjega trga z uskladitvijo predpisov o dajanju fitofarmacevtskih sredstev na trg. Po svetu se med vsemi herbicidi zdaj proizvaja največ sistemskega herbicida glifosata. Samo v kmetijstvu se ga porabi 76 odstotkov. »Obstajajo alternative roundupu, to moramo povedati kmetom. Samo poglejte ekološko kmetijstvo, vse lahko gojijo brez glifosata,« poudarja Hazekampova.
Glifosat uporabljajo tudi v gozdarstvu in vrtičkarstvu. Kar 72 odstotkov skupne količine glifosata, ki so ga v svetu porabili med letoma 1974 in 2014, je bilo poškropljenih v zadnjih desetih letih, pravita Šoltes in Hazekampova. Monsantov roundup pa je postal najpogosteje uporabljen proizvod v vsej zgodovini. Zato so poslanci evropsko komisijo in države članice EU pozvali, naj po 15. decembru, ko bo glifosatu poteklo dovoljenje za prodajo v EU, ne odobrijo niti njegove nepoklicne uporabe niti rabe v javnih parkih, na igriščih in vrtovih.