Grška kriza je dodatno zapletla srbsko-albanski pogajalski poker, v katerem srbski premier Aleksandar Vučić vse stavi na Berlin. Na nemško kanclerko računa tudi njegov kosovski kolega Isa Mustafa, vendar Angelo Merkel skrbi poker z Grčijo. Od Beograda in Prištine pričakuje kompromis.
Balkanska voditelja Aleksis Cipras in Aleksander Vučić imata diametralno nasproten odnos do najmočnejše ženske v Evropi. Cipras se trudi, da bi bil njen glavni oponent, Vučić pa bi najraje postal njen glavni partner na Balkanu. Srbi obožujejo mladega grškega premiera skoraj tako kot ruskega predsednika Vladimirja Putina, ker v tem radikalnem levičarju vidijo simbol upora proti nemškemu gospodarskemu ekspanzionizmu in restriktivnim varčevalnim ukrepom, hkrati pa večinsko podpirajo bivšega radikalnega desničarja, ki je s prevzemom oblasti konvertiral v zavzetega Evropejca.
Nemara so Srbi navdušeni nad Ciprasom zato, ker lahko po dolgem času iz foteljev udobno spremljajo dramo, ki ni srbska. V teh vročih dneh večina tako ali tako že dolgo nima denarja za letni oddih, ki bi bil po njihovi meri in okusu.
Balkanska komunikacija
V zadnjih dveh krogih dialoga med Beogradom in Prištino sta strani v Bruslju podpisali sporazum o medsebojnem priznanju zavarovanja vozil. Sliši se smešno, vendar vsak še tako droben korak naprej olajša življenje na Kosovu tako Albancem kot Srbom.
Predstavniki Srbije in Kosova so dokončali tudi besedilo sporazuma o načelih oblikovanja skupnosti srbskih občin na Kosovu in implementaciji dogovora o telekomunikacijah, vendar končnega političnega dogovora niso dosegli. Da bruseljski dialog vsaj na zunaj ne bi deloval kot metanje časa in denarja skozi okno, je visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini skopo sporočila, da sta strani dosegli napredek pri vseh vprašanjih. Srbski premier in njegov kosovski kolega Isa Mustafa sta »napredek«, kot je že običajno, spet tolmačila vsak po svoje.
Po maratonskih pogajanjih, ki postajajo zaščitni znak balkanske komunikacije z Brusljem, je Vučić dejal, da niso dosegli dogovora niti o enem vprašanju. Pojasnil je, da so bili zelo blizu dogovora pri vprašanju skupnosti srbskih občin, vendar Priština ni hotela privoliti niti v dodelitev pristojnosti, ki pripadajo občinam na področju urbanega planiranja, zdravstva in gospodarskega razvoja. Mustafa je v nasprotju z njim izjavil, da kosovska stran ni mogla sprejeti srbskih zahtev, da bi Beograd imel izvršna pooblastila nad skupnostjo srbskih občin, kar bi bilo v nasprotju s kosovsko ustavo.
Premiera sta bila bolj enotna v izjavah glede telekomunikacij. Vučić je poudaril, da jim je uspelo ohraniti premoženje Telekoma in da so se dogovorili, da se telefonski klici v Srbijo ne bodo več obračunavali kot mednarodni. Napredek pri vprašanju telekomunikacij je potrdil tudi Mustafa, ki je izpostavil dogovor o mednarodni klicni številki za Kosovo. Ni komentiral Vučićevih trditev o Telekomu, še vedno pa ni odstopil od stališča, da vse premoženje na ozemlju Kosova, tako po kosovski ustavi kot po resoluciji Varnostnega sveta ZN, pripada Kosovu.
Zgodovinske prelomnice
Ključen za obe strani bi bil končni dogovor o vzpostavitvi skupnosti srbskih občin, s katero bi dobili kosovski Srbi večjo avtonomijo. Beograd in Priština se o tem vprašanju pogajata že dve leti, od prvih lokalnih volitev na ozemlju Kosova, ki so se uvrstile na seznam mnogih »zgodovinskih prelomnic« v reševanju kosovskega vprašanja. Na njih je na severu Kosova in v srbskih enklavah južno od Ibarja slavila srbska lista, ki jo podpira Beograd. Kamen spotike je, ali bosta Srbe na Kosovu upravljala Beograd in Priština ali ne.
Kosovski premier za zdaj še vztraja, da skupnost srbskih občin ne sme imeti izvršnih pristojnosti in prevzeti vloge centralne vlade. Priština je tudi proti rešitvi, ki bi na Kosovu vzpostavila tretji nivo oblasti, in sicer med državno in občinsko oblastjo. Mustafa je pojasnil, da bruseljski sporazum iz leta 2013 ni razmejil odgovornosti med osrednjo vlado in lokalno samoupravo. Kosovski premier tako kot njegov srbski kolega, če zanemarimo ameriško prijateljstvo, stavi na najmočnejšo žensko v Evropi, ki pa ima veliko večje skrbi.