Novi poljski premier pričakuje, da bo evropska komisija uradni Varšavi v sredo izrekla formalno opozorilo zaradi kontroverzne reforme pravosodja. Postopek, ki ga predvideva sedmi člen pogodbe EU, velja za »jedrsko bombo«. Dodatno bo poglobil razkol z nekaterimi avtoritarnimi članicami na vzhodu.
Mateusz Morawiecki, ki je pretekli teden prevzel premierski položaj, potem ko je odstopila Beata Szydło, je povedal, da Poljska pričakuje sankcije zaradi domnevnega kršenja temeljnih evropskih načel in vladavine prava. »Kolikor razumem, je bila odločitev že sprejeta in komisija bo zelo verjetno sprožila člen 7.1,« je komentiral v Bruslju, kjer se je udeležil vrha Unije. Sedmi člen v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic državi članici, ki sistematično krši temeljna evropska načela, vendar samo, če se s tem strinjajo vse druge članice povezave. Uporabljen ni bil še nikoli v več kot 17 letih, odkar je bil sprejet, in Poljska bo očitno njegova prva žrtev.
Medtem ko za sprožitev postopka ni potrebno soglasje, je konsenz potreben za potrditev obstoja resnih kršitev, ki vodijo v odvzem glasovalnih pravic. Madžarski premier Viktor Orbán je napovedal, da bo blokiral takšno potezo.
Možnost uporabe sedmega člena proti nacionalkonservativni garnituri v Varšavi, njena siva eminenca je vodja vladajoče stranke Zakon in pravičnost (PiS) Jarosław Kaczyński, je aktualna že dlje, Bruselj je Poljsko dolgo opozarjal. Prvič ji je resno zagrozil poleti, opozorilo je izrekel podpredsednik evropske komisije Frans Timmermans. Bistvenih premikov na drugi strani pa ni bilo. Sedanje formalno opozorilo brez precedensa, dikcija člena je »nedvoumno tveganje za resne kršitve«, bi zaostrilo politična razmerja oziroma položaj Poljske v Evropski uniji.
V poljski prestolnici je pred dnevi zvečer spet protestiralo na tisoče ljudi, ki so izražali nasprotovanje spremembam v pravosodju, medtem je zgornji dom parlamenta razpravljal o predlagani zakonodaji. Novi ministrski predsednik Morawiecki, prihaja iz konservativne stranke Zakon in pravičnost Jarosława Kaczyńskega, velja za bolj zmeren glas vladajoče stranke. Pa vendar je bil v svojem govoru v poljskem sejmu nedvoumen glede podpore spornim pravosodnim reformam. Branil je spremembe, ki jih je v preteklih dveh letih zagovarjala njegova predhodnica; trdil je, da so nujne za ureditev razmer na sodiščih. Obstoječi sistem, češ da prispeva k »nepotizmu in korupciji«, je ostal takšen vse od časa komunizma. Obenem bruseljska komisija in številni v Evropski uniji, pa tudi poljska opozicija in demokratični glasovi kritizirajo vladne reforme in argumentirajo, da spodkopavajo neodvisnost sodišč in jih podrejajo neposrednemu vladnemu nadzoru.
Kontinuiteta
Devetinštiridesetletni nekdanji bankir Morawiecki, ki je pretekli teden predstavil svoj program pred glasovanjem o zaupnici vladi v parlamentu, je povedal, da ne bo spreminjal dosedanje politike. Kabinet ostaja enak kot pod vodstvom predhodnice Beate Szydło – ta naj bi bila zamenjana zaradi želja po drugačnem imidžu stranke –, novi premier ni zamenjal niti enega člana nekdanje vlade.
Njegova vlada se bo osredotočila na gospodarski razvoj in pomoč revnim državljanom, je povedal v parlamentu. »Razvoj in socialne zadeve so ena in ista zadeva: uspešno gospodarstvo je prvi pogoj za velikodušno socialno politiko,« ga je citiral Poljski radio. »Z novim poljskim ekonomskim in socialnim modelom bomo pokazali Evropi, kako je mogoče združiti solidarnost z dinamičnim gospodarskim razvojem.«