Portugalska pred volitvami: Rezultati »dobre učenke«

Mednarodni denarni sklad jo opozarja in hvali.

Objavljeno
11. avgust 2015 19.56
Mi. P., zunanja politika
Mi. P., zunanja politika
Pred bližajočimi se parlamentarnimi volitvami na Portugalskem – razpisane so za 4. oktober – so pri Mednarodnem denarnem skladu opozorili na dosežke trojkine pomoči v preteklih letih. Ekonomski kazalniki kažejo v pozitivno smer, pa vendar je treba še marsikaj postoriti.

Država se še naprej močno zadolžuje in tudi sprejete reforme da ne zadoščajo. Ranljivosti je menda veliko.

Prizadevanja, da bi poskrbeli za pravo dinamiko na trgu dela in izboljšali učinkovitost zaposlenih v javnem sektorju, so, kakor so pri IMF zapisali v posebnem poročilu, nekako obtičala na mrtvi točki. Še spodbudnejše »proračunsko usklajevanje« zato pričakujejo predvsem na področju javnega zdravja in pri pokojninah, čeprav so bili krepki rezi tam narejeni že v preteklih letih. Kakor so še namignili, bo morala nova vlada poskrbeti za nov elan pri sprejemanju reform, saj da bo le tako ohranila zaupanje finančnih trgov.

Predvolilne primerjave

Pred volitvami je predvsem s strani desnosredinske vlade slišati veliko predvolilnega »primerjanja« z močno opotekavim reševanjem Grčije. Portugalski politični garnituri je uspelo preprečiti temačno grško dramo, ni pa malo analitikov, ki opozarjajo, kako mora vsa politika ostati predvolilno modra, da ne bi – zaradi tekme za oblast – sama spodkopala temeljev, ki ji jih je uspelo postaviti v krizi. Reševalni program za Portugalsko se je končal pred letom, mednarodni posojilodajalci so Lizboni v zameno za sprejemanje reform in varčevalno regulacijo na številnih področjih izplačali 78 milijard evrov.

Portugalsko, ki jo je v zadnjih petih letih zaznamovalo množično nasprotovanje državljanov zategovanju pasu, v Evropi večkrat pohvalijo kot dobro učenko. Za zgled (tudi Grkom) jo, kakor je brati v domačih medijih, postavljajo evropska komisija in IMF ter prav tako Nemčija. Med drugim je brezposelnost naglo in korenito padla s 17,5 odstotka v začetku leta 2013 na 11,9 odstotka v drugem četrtletju letošnjega leta, tudi deficit so v nekaj letih zmanjšali za več kot polovico: leta 2010 je znašal 11,2 odstotka BDP, lani je bil 4,5-odstotni. Lani so zaznali še 0,9-odstotni porast BDP, povečal se je izvoz in tudi naložb je vedno več, dobra portugalska zgodba je prav tako turizem.

Kljub spodbudni statistiki in zmeraj bolj optimističnemu razpoloženju med Portugalci se neredki sprašujejo, koliko utegne grška dinamika na Balkanu določati jesenski politični izid na robu Pirenejskega polotoka. Sploh, ker vse, s čimer se hvali desnosredinska vlada, ni tako rožnato: javni dolg narašča in je zdaj že več kot 130-odstotni. Zato državljani vsaj v anketah stavijo na opozicijsko levico: tradicionalno socialistično stranko.