Družbe se korenito spreminjajo, nič manj niti vedenje ljudi. Tudi zaradi spremenjenih nakupovalnih navad bo pri trgovski verigi Carrefour brez dela v prihodnjih dveh letih ostalo od 2400 do 5000 zaposlenih v Franciji. Sindikalnih klicev k stavki ni malo, čeprav številke kažejo, da je predrugačenje »preokorne« skupine nujno. Sploh ker je nekdaj druga trgovska skupina na svetu v nekaj letih globalno zdrsnila na deveto mesto, medtem ko jo je v Franciji čisto z vrha izpodrinil Leclerc.
Carrefour, ki je po pisanju Monda s 115.000 zaposlenimi prvi zasebni delodajalec v Franciji, mora v dveh letih zmanjšati stroške za dve milijardi, zapreti kakih 270 trgovin in še tisoč točk po bencinskih črpalkah, na mehko pa samo na sedežu podjetja od julija odpustiti okoli 2400 ljudi oziroma bo številka, kot svarijo sindikalisti, dvakrat višja. Še približno 1230 (kar je 11-odstotni delež zaposlenih) jih bo v kratkem izgubilo delo v Belgiji, saj bodo do junija tam zaprli 45 hipermarketov, zapiranja pa se menda že bojijo prav tako v Španiji in Italiji. In tudi v Franciji nič ne kaže, da ne bo v prihodnje še več odpuščanja, saj naj bi zaradi avtomatizirane logistike v dveh letih zmanjšali nakupovalne površine za 100.000 kvadratnih metrov.
Razlogov je več, spreminjajo se nakupovalne navade Francozov, vse več je enoosebnih gospodinjstev in tudi starajo se. Močno se je razširja spletno nakupovanje, številne naloge so digitalizirane, tako zelo, da bodo na sedežu podjetja število zaposlenih zreducirali za četrtino. Hkrati napovedujejo, da bodo do leta 2022 za šestkrat (na 2,8 milijarde) povečali naložbe v spletno nakupovanje, predvsem pa bodo v prihodnje bistveno bolj stavili na »bio« in »lokalno«. V Franciji so čedalje večji privrženci e-nakupovanja: po nakupljeno se potem odpeljejo naročniki sami [drive], medtem ko je bistveno manj dostav na dom.
Ker zaposleni v Carrefourju težko sprejmejo, kar jim razlaga delodajalec in precej tudi francoski mediji, bodo v tem tednu na poziv sindikata CGT organizirali več stavkovnih dogodkov, tako v Franciji kot tudi v Belgiji, v četrtek, 8. februarja, pa naj bi se zaposleni množično zbrali pred sedežem podjetja v Massyju. Pričakujejo jih kakih dva tisoč, kakor je tudi napovedano srečanje sindikalnih predstavnikov z vodstvom podjetja. Z ministrom za delo Brunom Le Mairom in komisijo za ekonomske zadeve v senatu so se že sestali konec januarja.