Belgijsko tožilstvo zahteva izročitev Puigdemonta

Sodišče mora v 60 dneh sprejeti odločitev o izročitvi odstavljenih predstavnikov katalonske vlade Španiji.

Objavljeno
17. november 2017 10.03
C49A5517
Ka. M., K. M., STA
Ka. M., K. M., STA

Bruselj – Potem ko je madridsko višje sodišče za odstavljenega predsednika katalonske vlade Carlesa Puigdemonta in še štiri ministre pred dvema tednoma izdalo evropski zaporni nalog, je peterico danes zaslišal belgijski sodnik in odločal o njihovi izročitvi španskemu pravodsoju.

Ali bo sodišče ugodilo zahtevi belgijskega tožilstva in odredilo izročitev, po poročanju tujih medijev še ne bo znano danes. Obramba bo imela priložnost za zagovor na naslednji obravnavi, ki bo 4. decembra, je po poročanju AFP dejal eden od odvetnikov Christophe Marchand. Sodnik naj bi dokončno odločitev sprejel nekaj dni po tem, poroča belgijski dnevnik Le Soir. V skladu z belgijsko zakonodajo je treba o evropskem pripornem nalogu sicer odločiti v 60 dneh.

Evropski zaporni nalog je bil za Carlesa Pugdemonta, Meritxell Borràs, Antonija Comína, Claro Ponsatí in Meritxell Serreto izdan zaradi upora, nezakonitega prisvajanja javnih sredstev, zlorabe javnega položaja in neupoštevanja poziva sodišča. Kot so povedali, se na zaslišanju na španskem višjem sodišču niso zglasili, saj jim v Madridu ne bi sodili pošteno. 5. novembra so se sami javili belgijskemu pravosodju, sodnik pa je odredil, da lahko na zaslišanje počakajo na prostosti.


Zagovorniki neodvisne Katalonije pred dnevi v Bruslju. Foto: Emmanuel Dunand/AFP

Da organizacija referenduma ne more biti predmet kazenskega prava in da gre za politično vprašanje, je prepričana odvetnica dveh odstavljenih ministrov Michele Hirsch. »Belgijskega sodnika bomo prosili, naj spoštuje temeljne pravice EU,« je razkrila in dejala, je šlo pri izvedbi referenduma o katalonski neodvisnosti 1. oktobra za demokratični proces. Katalonci so sicer v Belgiji pridobili podporo flamskih nacionalistov, piše STA.

Čeprav še ni znano kdaj bo sodišče sporočilo odločitev glede Puigdemonta, pa je gotovo, da bodo na odločitev sodišča možne pritožbe. Zaradi morebitnih pritožb utegne biti Puigdemont še vedno v Belgiji 21. decembra, v času, ko bodo potekale volitve v Kataloniji, ki jih je centralna vlada razpisala skladno z ukrepi po 155. členu španske ustave.

Španski premier Mariano Rajoy je danes dejal, da bo upošteval kakršnokoli odločitev belgijskega sodišča glede izročitve. »Zaupam sodni oblasti ter predvsem spoštujem in upoštevam njene odločitve,« je v izjavi ob robu socialnega vrha EU v švedskem Göteburgu dejal Rajoy.