Putin odpovedal obisk v Parizu

Pomisleke o obisku je bilo pred tem slišati iz Francije, potem ko je Rusija z vetom ustavila resolucijo ZN o Siriji.

Objavljeno
11. oktober 2016 16.56
Russia Parliament
Mo. B.
Mo. B.

Moskva, Pariz − Ruski predsednik Vladimir Putin prihodnji teden ne bo obiskal Pariza, kjer bi se moral srečati s francoski predsednikom Françoisom Hollandom. Že tako ohlajeni odnosi med Rusijo in Francijo so se tako še nekoliko bolj ohladili. V jedru prepira sta Sirija in ofenziva na tamkajšnje mesto Alep.

»Od vsega začetka izmenjave s francoskim kolegom je predsednik Putin dal vedeti, da je pripravljen obiskati Pariz, ko bo predsedniku Hollandu ustrezalo. Torej bomo počakali na ta ustrezni čas,« je danes ob najavi, da je pariški obisk odpovedan, povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Sirskega vprašanja ni omenjal, pojasnil je le, da je razlog za odpoved umik uradnega odprtja ruskega kulturnega in verskega centra s programa.

»Gospodu Putinu sem dal vedeti, da če obišče Pariz, ga na bom spremljal na nobeni slovesnosti, sem pa pripravljen nadaljevati dialog o Siriji. Odločil se je, da obisk preloži,« je nekaj ur pozneje rusko odločitev po poročanju Reutersa komentiral Hollande.

Francija: Nasprotnik resolucije je sostorilec vojnih zločinov

Odločitev v Moskvi je bila sprejeta dan po tem, ko je Hollande podvomil, ali ima sploh smisel gostiti Putina, saj da so sile sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki mu ruske zračne sile nudijo pomoč, zagrešile »vojni zločin« v Alepu. Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault je pri tem dejal, da skupaj z drugimi diplomati že iščejo način, kako sprožiti preiskavo Mednarodnega kazenskega sodišča o zločinih, zagrešenih Alepu. Prav tako pa naj bi že potekale razprave, kako EU prepričati k novim sankcijam proti Rusiji.

Resolucijo je podprlo 11 članic varnostnega sveta ZN, Angola in Kitajska sta se vzdržali, proti sta glasovali Rusija in Venezuela. Foto: DOMINICK REUTER/AFP Photo

Zaostrena retorika med Moskvo in Parizom je posledica sobotnega dogajanja v varnostnem svetu Združenih narodov, kjer je Rusija kot stalna članica z vetom preprečila sprejetje resolucije o Siriji (že pete po vrsti), ki sta jo tokrat predlagali Francija in Španija. Resolucijo sta napovedali prejšnji teden, le nekaj ur za tem, ko je postalo jasno, da je sporazum med ZDA in Rusijo, sklenjen v začetku septembra, dokončno pokopan. Jean-Marc Ayrault je že tedaj dejal, da bodo imeli vsako državo, ki bi morda nasprotovala resoluciji, za sostorilko vojnih zločinov.

Rusija: Resolucija je bila pisana na kožo teroristom

Rusija je omenjeno resolucijo zaustavila v soboto, dan pozneje pa so iz Moskve sporočili, da je bil dokument napisan na kožo skrajnim islamistom v Alepu. Dodali so še, da je bil francoski dokument enostranski in politično obarvan. »S prepovedjo letov nad območjem Alepa so poskušali teroristom Džabhat Al Nusra in drugim skupinam priskrbeti kritje,« so še sporočili iz Moskve.

Marca prihodnje leto bo minilo šest let od začetka vojne v Siriji, ki je doslej zahtevala več kot 400.000 življenj, polovica od 22 milijonov Sircev je bila prisiljena zapustiti dom.

Dogovor med Rusijo in ZDA, podpisan v začetku septembra, je prinesel kaček upanja, da je vojna v Siriji vstopila v zadnjo fazo, a prekinitev ognja ni trajala niti teden dni. Prekršili sta ga tako ena kot druga stran. Kmalu zatem, ko je režim Bašarja al Asada sporočil, da prekinitev ognja ne velja več, so sirske sile ob podpori ruskih zračnih sil sprožile silovito ofenzivo na Alep.