V Romuniji se danes nadaljujejo protesti proti vladi. V Bukarešti se jih je udeležilo okoli dva tisoč ljudi, protesti pa so poleg prestolnice zajeli tudi druga večja romunska mesta. Romunski poslanci so včeraj soglasno potrdili predlog za razpis referenduma o korupciji.
Predlog za razpis referenduma je v parlament vložil romunski predsednik Klaus Iohannis, ki je glasen zagovornik boja proti korupciji in s spornim odlokom vlade ni bil zadovoljen. Protestov ni le podprl, temveč se jih je tudi osebno udeležil, zaradi česar so ga v vladnih strankah ostro kritizirali. Po njegovem predlogu bodo sedaj o spornem odloku, ki bi otežil kazenski pregon korupcije, če ga vlada ne bi umaknila, odločali državljani.
Razpis referenduma v rokah predsednika
Čeprav so poslanci predložili svoje stališče na predlog za sklic referenduma, ki ga je Iohannis v skladu s pravili predložil parlamentu, predsedniku države ni treba upoštevati njihovega stališča. Poslanci so predlog podprli soglasno. Vprašanje, ki naj bi ga državljanom zastavili na referendumu, za zdaj ni znano, o njem pa odloča predsednik države.
Iohannis je parlamentu pisno sporočil, da načrtuje referendum, na katerem bodo Romuni izrazili svojo suvereno voljo o sledečih problemih nacionalnega interesa: nadaljevanju boja proti korupciji in zagotovitvi integritete javnih položajev. Kdaj bo razpisan referendum o protikorupcijskih reformah, glede na to, da mnenje poslancev ni obvezujoče, se mora odločiti Iohannis, pred glasovanjem pa je po romunski zakonodaji potrebna 30 dnevna kampanja.
Protestniki še zahtevajo odstop vlade
Zaradi spornega odloka je na ulice odšlo več sto tisoč ljudi, ki so v največjih protestih od padca komunizma protestirali proti oteževanju pregona korupcije. V skladu z odpravljenim odlokom več korupcijskih dejanj ne bi bilo več kaznivih, za zlorabo položaja pa bi bila zagrožena zaporna kazen le, če bi škoda, ki bi pri tem nastala, znašala približno 44.000 evrov. Protesti so se nadaljevali kljub umiku odloka in odstopu pravosodnega ministra Florina Iordacheja, enega od pobudnikov vladnega odloka. V nedeljo se je na ulicah romunskih mest zbralo približno 80.000 protestnikov, ki so še naprej zahtevali odstop vlade.
Po poročanju romunskih medijev se je protesta v Bukarešti udeležilo do 50.000 ljudi, na ulicah v Cluju, Temišvaru in Sibiuju pa se zbralo še približno 30.000 protestnikov. V prestolnici so protestniki s svetilkami na svojih prenosnih telefonih in ob pomoči barvnih listkov razsvetlili območje pred sedežem vlade v barvah romunske zastave. Na današnjem 14. zaporednem protestu so se demonstranti, ki so se zbrali na Trgu zmage kljub temperaturam pod ničlo, spraševali, kaj bo vlada delala preostala štiri leta, če že prvi mesec vladanja ni sposobna delovati transparentno in pošteno.