Na nedeljskih parlamentarnih volitvah v Romuniji so prepričljivo zmagali levosredinski socialdemokrati (PSD), kažejo danes objavljeni podatki volilne komisije po preštetih 60 odstotkih glasov. Po teh prvih uradnih izidih se ji obeta 45,2-odstotna podpora, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Prvi izidi potrjujejo napovedi vzporednih volitev, ki so jih objavili v nedeljo zvečer po zaprtju volišč.
PSD sledita dve desnosredinski vladni stranki Nacionalna liberalna stranka (PNL), ki je prejela 20,2 odstotka glasov, in okoljsko-liberalna Rešimo Romunijo (USR), ki je prejela 9,3 odstotka glasov.
Tako kot so napovedovale javnomnenjske ankete pred volitvami, strankama ni uspelo izkoristiti nezadovoljstva javnosti zaradi korupcije in sta prejeli manj glasov, kot sta napovedovali.
V zadnjih mesecih so bili sicer v državi sproženi številni sodni postopki in tudi izvršene obsodbe več politikov in funkcionarjev zaradi obtožb korupcije. Predsednik vlade Dacian Ciolos je zato pričakoval, da bodo volivci zaradi tega boja vlado podprli, da ostane na položaju.
V parlament so se prebile še tri stranke – UDMR, ki predstavlja interese 1,2 milijona Romunov madžarskega rodu, liberalna ALDE, ki je tradicionalno zaveznica socialdemokratov, ter stranka PMP nekdanjega predsednika države Traiana Basescuja.
Socialdemokrati, ki se na oblast vračajo leto dni po tem, ko so morali odstopiti po dramatičnem požaru v nočnem klubu v Bukarešti, ki je zahteval 64 življenj, so že sporočili, da bodo vlado sestavili z ALDE.
Predsednik PSD Liviu Dragnea pa je dal v nedeljo vedeti, da namerava znova sesti na premierski stolček, čeprav je bil zaradi volilne prevare obsojen na dve leti pogojne zaporne kazni, zaradi česar po zakonu ne more zasesti položaja predsednika vlade.
V atmosferi apatije in nezaupanja v politike je bila volilna udeležba samo 40-odstotna, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina in dodaja, da je iz države zaradi nezadovoljstva z nizkimi plačami in slabo infrastrukturo v zadnjih letih odšlo okoli tri milijone od skupno 20 milijonov prebivalcev.
Romunija je članica EU od leta 2007, za Bolgarijo pa je njena druga najbolj revna članica, še dodaja STA.













