V škotskem parlamentu se je popoldan začela dvodnevna razprava o predlogu za razpis novega referenduma o neodvisnosti Škotske, ki ga je vložila vladajoča Škotska narodna stranka (SNP). Njena voditeljica, škotska prva ministrica Nicola Sturgeon, je pred tednom dni razkrila svoje načrte za ponovitev referenduma iz leta 2014, na katerem je 55 odstotkov škotskih volivcev glasovalo proti odcepitvi od drugih delov Združenega kraljestva.
V SNP menijo, da je napovedan izstop države iz Evropske unije spremenil položaj Škotske v Združenem kraljestvu, zato zahtevajo novo glasovanje. Na začetku današnje razprave je Nicola Strurgeon ponovila ta argument, kot poglaviten razlog za svojo odločitev pa navedla nepripravljenost vlade Therese May na iskanje kompromisov.
Brez soglasja Londona ne bo šlo
Po zaključku razprave bo regionalni zakonodajni organ odločal o predlogu in ga po pričakovanjih tudi podprl. S tem bo Škotska stopila korak bližje novemu glasovanju o neodvisnosti, a referenduma še ne bo mogla izvesti. Za to namreč potrebuje soglasje britanske vlade. Theresa May je pred dnevi dejala, da nov referendum ne pride v poštev pred zaključkovm pogajanj o izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije. Ta se bodo predvidoma začela v kratkem.
Sturgeonova, ki bi rada referendum izvedla med konec leta 2018 oziroma spomladi leta 2019, je britansko vlado med svojim današnjim nastopom izzvala, naj sama predlaga alternativni datum izvedbe referenduma, in vztrajala, da se je o predlogih pripravljena pogovarjati.
Vodja konservativne opozicije v škotskem parlamentu Ruth Davidson je prvo ministrico obtožila, da referendum poskuša izsiliti brez podpore prebivalstva in da prioretizira neodvisnost pred vsemi drugimi težavami, s katerimi se spopada škotsko prebivalstvo.













