Nemčija in vsa Evropa se danes poslavljata od Helmuta Kohla, kanclerja nemške združitve in evropskega združevanja. Nemškega krščanskega demokrata, ki je šestnajstega junija umrl pri svojih 87. letih, so danes dopoldne počastili z evropsko žalno slovesnostjo v Evropskem parlamentu v Strasbourgu.
»S Helmutom Kohlom nas zapušča povojni gigant,« je predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker šestnajst let Nemčiji vladajočega kanclerja imenoval »nemški, a tudi evropski domoljub«, a v tem po njegovem prepričanju ni nobenih nasprotij. »Pravilno je ocenil priložnosti svojega časa in jih izkoristil.« Juncker je tudi poudaril, da brez Kohla ne bi bilo skupne evropske valute, ki je bila zanj »evropska mirovna politika z drugimi sredstvi«.
Med govorniki je bil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, predstavnik države, katere prijateljstvo je bilo Kohlu zaradi lastnih grozljivih vojnih izkušenj izjemno pomembno ter temelj evropskega miru in združevanja. »Helmut Kohl je Evropi in svetu dal pogum in upanje, še dolgo ju bomo črpali,« je dejal mladi naslednik Françoisa Mitterranda, s katerim se je Kohl leta 1984 tako pretresljivo držal za roke na vojaškem pokopališču pred Verdunom. Krščanskodemokratski državnik si je celo za kraj zadnjega počitka izbral pokopališče ob speyerski Cerkvi sv. Bernarda, simbolu nemško-francoske sprave po drugi svetovni vojni.
Visoki obiski na žalni slovesnosti
Na prvi evropski slovesnosti za enega od nacionalnih državnikov so med drugimi govorili še nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton, ruski premier Dimitrij Medvedjev in izraelski premier Benjamin Netanjahu, kljub dolgoletni užaljenosti svojega predhodnika na vrhu nemške CDU pa tudi sedanja nemška kanclerka Angela Merkel.
Ocenila je, da bi bilo brez Kohla življenje milijonov, ki so ostali za zidom, potekalo drugače, »tudi moje«. Zahvalila se je za priložnost, ki jo je stari kancler dal njej in mnogim drugim, »zdaj pa je na nas, da ohranimo njegovo zapuščino.«
Vzhodnonemška političarka je leta 1999 na strankarski ravni obračunala z nekdanjim mentorjem, ker ta hotel ni izdati imen nezakonitih donatorjev svoji stranki, na politični ravni pa se tudi Merklova klanja zgodovinski dediščini »črnega velikana« iz Pfalškega: »Kohl je bil sreča za nas Nemce!«
Miro Cerar obtičal v Ljubljani
Žalnih slovesnosti v Strasbourgu so se udeležili tudi številni drugih evropski in svetovni voditelji, predsednik slovenske vlade Miro Cerar pa se jih se zaradi tehničnih težav z letalom ni mogel udeležiti, so sporočili iz njegovega kabineta.
Po evropskem poklonu nekdanjemu nemškemu kanclerju so krsto z njegovimi posmrtnimi ostanki prepeljali v njegov domači Ludwigshafen, od tam pa gre z ladjo po reki Ren do Speyerja do nemških žalnih slovesnosti v tamkajšnji katedrali.
Sam pokop je načrtovan v najožjem družinskem krogu, a še ni znano, ali se ga bosta udeležila tudi Kohlova sinova s prvo soprogo Hannelore. Walter in Peter Kohl drugo soprogo Maike obtožujeta razbitja družine in preprečevanja stikov z očetom.