Ne priznavajo enostranske odločitve
»Pravica do samoodločbe ne obstaja za nobenega od narodov Španije,« so odločili sodniki in dodali, da španska ustava ne priznava pravice do spodbujanja in sprejemanja enostranske odločitve o odcepitvi. Sodišče je 7. septembra začasno ustavilo izvajanje zakona, ki ga je katalonski parlament sprejel dan prej, medtem ko so sodniki proučevali pritožbo, ki jo je proti zakonu vložila španska vlada.
Katalonske oblasti so kljub odločitvi ustavnega sodišča in opozorilom iz Madrida, da bo glasovanje nezakonito, izvedle referendum, na katerem je nato večina glasovala za neodvisnost Katalonije.
Španska sodišča od leta 2014 sistematično zavračajo odločitve katalonske vlade in tamkajšnjega parlamenta glede referenduma o neodvisnosti.
Puigdemont ima čas do četrtka
Vlada v Madridu je dala predsedniku katalonske vlade Carlesu Puigdemontu čas do četrtka, da pojasni, ali je minuli teden na zasedanju parlamenta razglasil neodvisnost Katalonije. Puigdemont v ponedeljek ni ponudil jasnega odgovora, ki ga je zahteval Madrid, in je namesto tega znova pozval k pogovorom s španskim premierjem Marianom Rajoyem.
Protesti po priporu voditeljev katalonskih civilnih združenj
Katalonci so spet na ulicah. Špansko sodišče je namreč včeraj zvečer odredilo pripor za voditelja dveh pomembnih civilnih združenj, ki zagovarjata neodvisnost Katalonije - Jordija Cuixarta iz združenja Omnium Cultural in vodjo Katalonske narodne skupščine (ANC) Jordija Sancheza -, kar je sprožilo nove proteste na ulicah Barcelone.
Jordi Cuixart napoveduje, da bo njegova organizacija zdaj delovala v podzemlju in miroljubno. Foto: Paul White/AP
Cuixart je še pred priporom posnel videoposlanico, ki naj bi jo objavili samo v primeru njegovega zaprtja. »Če gledate ta posnetek, je to zato, kar se je država odločila, da mi zanika mojo svobodo,« v poslanici nagovarja Cuixart in napoveduje, da bo njegova organizacija zdaj delovala v podzemlju in miroljubno.