Srbi bodo hodili po mnenje v drugo poslopje

Srbski premier kandidira za šefa države, ker želi zagotoviti svetlo prihodnost Srbije.

Objavljeno
15. februar 2017 16.50
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Srbski premier s kandidaturo za predsednika države ni izumil tople vode. Če takšen rotacijski model deluje v bratski Rusiji in prijateljski Turčiji, ni razloga, da ne bi deloval tudi v Srbiji. V državi se bo spremenilo le poslopje, v katerega podložniki hodijo po mnnenje.

V Srbiji ustava zelo malo pomeni, tako da bo oblast tam, kjer bo Aleksandar Vučić. Tudi če najmočnejši srbski politik ne bi bil niti v vladi, temveč le vodja največje stranke, bi vladal še naprej. Njegova kandidatura je dobra vest za tiste, ki ocenjujejo, da je kontinuiteta vladavine, če je še tako slaba, boljša kot diskontinuiteta. Slaba vest je za vse tiste, ki pričakujejo demokratični premik v državi. 

Predsedniška tekma s tajkuni

Vučića je predlagalo za kandidata za predsednika Srbije vodstvo njegove Srbske napredne stranke (SNS), podporo kot skupnemu kandidatu vladajoče koalicije pa so mu zagotovile tudi druge vladne stranke. Vučić je že napovedal, da bo v primeru poraza na predsedniških volitvah, ohranil premierski stolček, na katerem bo ostal do dneva razpisa predsedniških volitev, ni pa izključil niti izrednih parlamentarnih volitev. Kdo bi v primeru njegove izvolitve za predsednika države lahko postal premier, ni hotel povedati, srbski mediji pa predvidevajo, da ga bo na položaju premierja zamenjal sedanji zunanji minister Ivica Dačić iz koalicijske stranke socialistov (SPS).

Po Vučićevem mnenju je vprašanje zmagovalca na predsedniških volitvah zelo pomembno za prihodnost Srbije. Z njegovimi besedami: »Pred nami je težak boj. Opozicijski kandidati imajo veliko denarja. Nekateri so porabili milijone evrov iz tujine in domačih tajkunov. Gre za močne tekmece in težko jih je premagati, vendar se bomo borili z resnico in delom.« Kot je še poudaril, je kandidaturo sprejel samo zato, ker želi državi zagotoviti stabilnost in kontinuiteto. Kandidaturo na predsedniških volitvah so iz opozicije doslej napovedali nekdanji varuh človekovih pravic Saša Janković, bivši vodja srbske siplomacije Vuk Jeremić in prvak Srbske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj.

Srbija je že izbrala voditelja

Sedanji predsednik Tomislav Nikolić, ki je član SNS, se na volitvah ne bo potegoval za nov petletni mandat. Njegova nadaljna politična usoda ostaja neznana, kmalu pa se bo pokazalo, ali je Vučić po Šešlju pustil na cedilu že drugega političnega mentorja. Vučić je izpostavil, da je bil Nikolić najboljši možni kandidat, vendar so v SNS sprejeli racionalno odločitev, ker so ocenili, da bodo z njim kot kandidatom imeli večje možnosti proti tistim, ki so se združili, da bi Srbijo vrnili nazaj.

Zaradi slabe javnomnenjske podpore, ki jo Nikoliću kažejo ankete, je Vučić opozarjal, da obstaja veliko tveganje, da Srbija izgubi vse. Javnomnenjske raziskave kažejo, da bi Vučić na predsedniških volitvah lahko zmagal že v prvem krogu, medtem ko je priljubljenost Nikolića manjša in bi bil lahko v drugem krogu poražen. Po mnenju analitikov se Nikolić ne bo mirno umaknil, pisal spomine in pekel žganje v Bajčetini. Če z Vučićem ne bosta našla skupnega jezika, lahko postane njegov resen politični nasprotnik. Nikolić bi lahko zahteval vrnitev šefovskega položaja v SNS, ki jo je na krožniku predal Vučiću. Slednjega to ne skrbi, ker je že napovedal, da na prihodnjih volitvah ne bo kandidiral za predsednika SNS. Razplet bi bil veliko bolj zanimiv, če bi Nikolić zahteval premiersko funkcijo.

Končno odločitev o Vučićevi kandidaturi bo sprejel glavni odbor SNS 17. februarja. Predsedniške volitve bodo razpisane 1. ali 2. marca, volitve bodo potekale aprila, novi srbski predsednik pa bo prevzel funkcijo šefa države po 31. maju, ko se bo Nikoliću iztekel mandat. Dačić je poudaril, da je kandidatura Vučića najbojša in logična za Srbijo, ker njegova zmaga jamči nadaljevanje politične stabilnosti v Srbiji. Vodja Gibanja socialistov Aleksandar Vulin je Vučića označil za garanta stabilnosti in nacionalnih interesov, ki ga je Srbija izbrala, da mu bo sledila. Prvak Socialdemokratske stranke Rasim Ljajić je ocenil, da je Vučićeva zmaga pomembna tudi zaradi nadaljevanja evropskih integracij in reform.