Berlin - Vremenske ovire so odstranjene, snežni vihar Stella se je z vzhodne obale ZDA pomaknil proti Veliki Britaniji in kanclerka lahko obišče ameriškega predsednika. Politične, gospodarske in strateške prepreke ostajajo, a bo Angela Merkel z Donaldom Trumpom poskusila doseči vsaj soglasje o pomembnosti zahodnih zavezništev.
»Prepričana sem, da je čezatlantsko partnerstvo na podlagi skupnih vrednot v interesu vseh nas, ne le Evropejcev,« je pred obiskom povedala krščanskodemokratska prvakinja, ki si je lahko oddahnila tudi zaradi relativnega poraza nizozemskega nacionalista Geerta Wildersa na volitvah v sredo. A kaj, ko podoben nacionalizem, pogosto imenovan desni populizem, pripisujejo tudi sedanjemu ameriškemu predsedniku. Trump je Nemčijo in vso Evropsko unijo že potiskal v predal nelojalnih konkurentk ameriškega gospodarstva, severnoatlantsko vojaško zvezo Nato označil za zastarelo, kanclerkino begunsko politiko za katastrofalno, z njo osebno pa primerjal svojo demokratsko nasprotnico Hillary Clinton.
V tridesetletni politični karieri in dvanajstletni kanclerski je Angela Merkel premagala, očarala ali oboje številne »alfa« moške kolege, toda pri Donaldu Trumpu ne gre le za razlike v temperamentu, čeprav so med potrpežljivo znanstvenico in koleričnim veletrgovcem z nepremičninami tudi te neznanske. Medtem ko sama predstavlja državo, ki je z gospodarskim odpiranjem in združevanjem neznansko pridobila, so vnuka bavarskega migranta s slabimi spomini na staro domovino - Bavarci so Fredericka Trumpa po vrnitvi obtožili izogibanja služenja vojske in izgnali nazaj v ZDA - izvolili ameriški poraženci globalizacije.
Trump se ni prelevil v internacionalista
Kanclerka bo morala prepričati ameriškega prvaka, da zapiranje in ograjevanje ne more biti rešitev, čeprav je na volitvah zmagal prav s temi obljubami. Tudi njegovo robantenje na EU in Nato kaže prepričanje, da so druge države - z Nemčijo na čelu - premagale ZDA na lastnem terenu.
Donald Trump se je pred časom že srečal z britansko premierko Thereso May. Foto: AP - Associated Press
V tem duhu je Donald Trump dan pred kanclerkinim prihodom predstavil svoj proračun, s katerim je med drugim zdesetkal stroške za varstvo okolja, socialo - in diplomacijo ter mednarodno pomoč. Predlog morda ne bo šel skozi kongres brez popravkov, a Trump z njim nedvoumno sporoča prijateljem in sovražnikom, da se ni prelevil v internacionalista. Njegov »najprej Amerika« odseva tudi močno povečan vojaški proračun, ki naj dokaže, »da nismo nobena mehka sila več, smo trda sila«, kot je dejal Trumpov proračunski šef Mick Mulvaney.
Prepričano privrženko čezatlantskih povezav Angelo Merkel čaka težka naloga vključitve svoje države in Evrope v to enačbo, in to »prek vrednot demokracije, svobode, spoštovanja prava in človekovega dostojanstva ne glede na izvor, barvo kože, vero, spol, spolno usmerjenost in politično prepričanje«, na podlagi katerih je Trumpu ponudila sodelovanje takoj po njegovi izvolitvi. Najbrž bo to lahko dosegla le s prikazom koristi, ki jih lahko imajo od takšnega sodelovanja tudi ZDA. Kanclerko na ameriški poti spremljajo direktorji, odgovorni za stotisoče delovnih mest v ZDA, v Berlinu tudi verjamejo, da bi se vsa ameriška industrija razveselila sistema izobraževanja za delo, s kakršnim so sami obračunali z brezposelnostjo mladih in vseh drugih.
Incidenti z Rusijo
Kanclerka upa, da je Trump že malo obrusil svoje zunanjepolitične robove, potem ko so ga po izvolitvi obtoževali povezav z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Visoki ruski predstavniki ne skrivajo nestrpnosti zaradi pomanjkanja znamenj otoplitve. Trump je očital svojemu predhodniku Baracku Obami - kako drugače kot po twitterju -, da je Putin zavzel ukrajinski Krim pod njegovo vladavino, ameriške oblasti pa so ta teden obtožile dva agenta ruske obveščevalne službe FSB virtualnega vdora v račune spletne organizacije Yahoo iz leta 2014, tudi v račune vojakov, diplomatov, novinarjev, podjetnikov in finančnikov.
Kanclerka, ki odločno nasprotuje ruski aneksiji Krima, upa, da bodo takšni incidenti prepričali ameriškega predsednika o iskrenem prijateljstvu demokratične Evrope. A ne bo lahko. Trumpovi predstavniki trenutno nasprotujejo že omenjanju svobodne trgovine na srečanju finančnih ministrov držav G20 v Baden-Badnu, ameriški finančni minister Steve Mnuchin pa predstavlja nemškemu kolegu Wolfgangu Schäubleju sporno zakonodajo za podražitev uvoza v ZDA. Največji svetovni izvoznici Nemčiji naj bi sporočili, da bodo primeren zakonski predlog pripravili do konca poletja.